30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Shell, Blokzincir Tabanlı Enerji Şirketine Yatırım Yaptı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünyanın beşinci en büyük petrol ve gaz şirketi olan Shell, blokzincir tabanlı bir enerji şirketine yatırım yaptığını açıkladı.

Forbes’ın haberine göre Shell, New York merkezli LO3’e açıklanmayan bir miktarda yatırım yaptı. Exergy platformu blokzincir teknolojisini kullanarak enerji izliyor. Shell dışında LO3’e yatırım yapanlar arasında Vakt, Komgo ve Applied Blokchain gibi platformları diğer portföy blokzincir şirketleri bulunuyor.

Habere göre, Shell’in yatırımını LO3’ün yerel koinlerine dönüştürme seçeneği var. Bu koinler platformu teşvik etmek için kullanılacak ve dağıtılmış enerji şebekesine ulaşmak için gerekli olacak. Bunlara ise XRG adı verildi. Şirket başlangıçta XRG’yi kullanarak bir kripto para teklifi aracılığıyla para toplamayı planladı ancak bu planı şimdilik beklemeye aldı.

Bitcoin blokzinciri, kullanıcıların bankaların sistemi denetlemelerine gerek kalmadan değer akışını izlemelerine izin verirken, LO3‘ün Exergy adlı platformu, komşulara verilen ortak, yerel bir enerji ağına eklendiğinde enerji akışını izlemek için tasarlandı.

LO3’ün Exergy şu anda Ethereum blokzincirine dayanıyor, ancak aynı zamanda Forbes’e göre EOS blokzincirine entegre olacak şekilde tasarlanıyor. 2018 yılının sonlarından bu yana Shell, enerji ürünleri ticareti için blokzincir tabanlı bir platform olan Vakt’ın bir üyesi. Aynı platforma BP ve Equinor gibi büyük petrol şirketleri de üye.

Shell Ventures Yatırım Direktörü Kirk Coburn, “Toplumun düşük karbonlu bir ortamda yaşama tutkusunun olduğunu görüyoruz. LO3 bunu sağlayan bir platform.” diye belirtti.

Kaynak: Forbes

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.