30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


SHELL, 120MW’lık Güneş Enerji Santrali Kuracak

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Shell, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişini 120 MW’lık GES ile yapacak.

Enerji şirketi Shell, kömür yakıtlı elektrik santrallerinden geçerek yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi hızlandırmaya karar verdi. Shell, bunun tüketiciler için daha güvenilir, düşük maliyetli enerji yaratmayı sağlamlaştırmaya odaklandığını söylüyor.

Bu dev şirket, 50.000 eve güç sağlamak için yeterli olacak kadar yaklaşık 400.000 güneş panelinden oluşan özel bir güneş çiftliği geliştirmeye ve kurmaya hazırlanıyor. Buradaki tek anahtar faktör, evlere güç vermeyerek, daha ziyade doğal gaz işleme tesislerini desteklemek için fosil yakıt üreticilerine enerji sağlamasıdır.

Söz konusu projenin yapılacağı bölge, devletin “dünyanın en güvenilir güneş ışığı” ndan bazılarını sağladığı Queensland’da konumlandırılacağını söyledi.

Tesis toplam 120 MW güç kapasitesinde olacak ve inşaat aşamasında 200 kişiye iş istihdamı yaratacak. 2021’de tamamlanması bekleniyor olsa da, Shell Avustralya Başkanı Tony Nunan, kalkınmanın küresel hareketlerde önemli bir faktör olacağını söyledi.

Nunan, “Güneşin küresel enerji sisteminde, özellikle gaz gibi güvenilir bir enerji kaynağı ile ortaklaşa giderek artan bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

Kaynak: Energy Matters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir