30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Şeyl Enerjisi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Şeyl Enerjisi Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Şeyl gazı diğer bir değişle Kaya Gazı ve petrolü daha çok tortul kayacın küçük gözeneklerine sıkışmış halde bulunur. Yatay sondajla ve hidrolik kırma yöntemleriyle çıkarılmaktadır. Üretilmesi daha maliyetli olması nedeniyle birkaç yıldır ucuz OPEC petrolü karşısında gözden düşmeye başlamıştı. Ancak sektör petrol fiyatlarının yükselmesi ve yeni teknolojilerle yeniden rağbet görmeye başladı.

Tıpkı Kömür ve Petrol gibi Şeyl (Kaya) gazı’da fosil enerji kaynakları arasında yeralmaktadır. Aslında uzun zamandır bilinmesine karşın çıkartılması bir hayli maliyetli olduğundan günümüz teknolojilerine kadar Şeyl (Kaya) gazı bekletilen bir yedek güç gibiydi. Yeni teknolojilerle beraber Şeyl gazının çıkartılması daha uygun ve ticari anlamda kâr’lı hale gelmesiyle beraber özlelikle Amerika’da çıkartılmaya başladı.

Kaya Gazı fosil enerji kaynakları arasında yeralsada konvansiyonel olan kömür ve petrol gibi konvansiyonel değil konvansiyonel olmayan enerji kaynakları arasında sınıflandırılmaktadır.  Şeyl (Kaya) gazı kil ile kuvars ve kalsit minerallerinden oluşan tortul kayacın küçük gözeneklerinde bulunan gazdır.

Şeyl (Kaya) gazı tıpkı diğer gazlar gibi enerji üretimi ve dolaylı şekilde ısınma için kullanılabilmektedir.

 

Şeyl Gazı Üretim Şekli Nedir?

Şeyl Üretimi, geleneksel dikey sondaj yapılır. Ortalama olarak 1000-1500 m yatay sondaj yapılarak hidrokarbon üretim kalınlığı artılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.