30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Serbest Tüketici Nedir?

Serbest Tüketici Nedir?

Serbest Tüketici, elektrik tedarikçisini seçme ayrıcalığına sahip gerçek veya tüzel kişilerin hepsine verilen addır. Serbest Tüketici olabilmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayımlanan “Serbest Tüketici Limiti”e eşit veya ondan daha yüksek elektrik enerjisi tüketmek gerekmektedir.

EPDK, tarafından belirlenmiş, serbest tüketici limiti olan aylık 1600 kWh elektrik sınırını geçmiş, serbest elektrik piyasasına tüketici olarak dahil olarak dahil olabilirsiniz.

Daha da basit anlatmak gerekirse; serbest tüketici limitine eşit veya üzerinde olan kişiler Türkiye’de faaliyet gösteren herhangi yetkili bir firmadan elektrik satın alabilirler. Böylece, kendileri için uygun olan daha iyi, daha ucuz  bir elektrik hizmeti alabilirler.

Kimler Serbest Tüketicidir?

EPDK tarafından düzenlenen yönetmelik ile belirlenen serbest tüketici olma limitine, tüketim değerleri uygun olan (21.12.2018 tarihi ile serbest tüketici limiti 1600 kWh saat olarak belirlenmiştir) kişilerin istedikleri elektrik şirketi ile anlaşıp ucuz / indirimli elektrik kullanma imkanını tanımaktadır.

Serbest Tüketici şartlarını sağlayan herkes bağlı bulunduğu elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile başvurarak Serbest Tüketici Belgesi alabilir.

Serbest Tüketicinin Faydalanabileceği Avantajlar Nelerdir?

  • Serbest tüketiciler, çalışmak istedikleri elektrik şirketini seçebilirler.
  • Kendi tedarikçisini seçerek mevcut tarifeler arasında belirleyeceği indirimli elektrik enerjisini kullanma olanağını elde eder. Böylece, ayda ortalama %5-15 arası indirim elde edebilirler.
  • Toptan satış şirketleriyle işbirliği yaparak tesis ve ürünlerini piyasadaki gerçek zamanlı üretim-tüketim dengesizliğinden kaynaklı belirsizliklerden koruyarak, maliyet artışlarından etkilenmeme fırsatını elde eder.
  • Müşteri hizmetlerinden memnun olmadıkları şirketi değiştirip daha iyi ve daha hızlı hizmet alabilirler.
  • Elektrik şirketi / tedarikçi değiştirseler bile, aynı kalitede elektrik alma hakkına sahipler.
  • Bazı elektrik şirketleri, alışveriş çeki, uçuş mili vs. gibi ilginç kampanyalardan müşterilerini faydalandırabilir.
Serbest tüketiciyseniz ya da olup olmadığınızı öğrenmek için yapmanız gerekenler sırasıyla şöyle:
  1. Son aylara ait bir elektrik faturanızı alın ve yıllık tüketim hanesine bakarak limiti geçip geçmediğinizi tespit edin. 1600 kWh ve üzerinde iseniz bu hakka sahipsiniz demektir. 1600 kWh altında iseniz bu haktan mahrumsunuz…
  2. Elektrik faturanız 1600 kWh ve üzerinde ise çeşitli kanallar (internet, EDAŞ şirketleri, EPDK, ETKB vb.) aracılığıyla elektrik satın alabileceğiniz şirketleri tespit etmek.
  3. Tariflerinden memnun olduğunuz şirketlerle görüşecek, uygun bulduğunuz şirkete başvuruda bulunarak Serbest Tüketici olarak elektriği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Enerji Piyasası Aktörleri Kimlerdir?

 

Gün Öncesi Piyasası (Spot Piyasa) Nedir?

Enerji Piyasası Nedir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.