30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Senegal, Yedi Adet Hibrit Santral Kuracak

SENEGAL (Enerji Portalı) – Senegal’in uzak bölgelerinde güneş enerjisi, dizel ve enerji depolama içeren hibrit santral kurulması planlanıyor.

Alman enerji şirketi DHYBRID, Senegal’deki yedi güneş enerjisi- dizel hibrit santral için kontrol ve enerji depolama sistemi kurulumlarını Fransız mühendislik şirketi ve VINCI Energies Group’un şirketlerinden Omexom ile gerçekleştirecek.

Ülkenin batısındaki Saloum Adaları ve Thiès bölgesi ve doğudaki Tambakounda ve Kolda bölgelerinde kurulumlar ile 140.000 kişinin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanarak 19.000 ton/yıl CO2 salımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

15 MW’lık güneş enerjisi tarlası ile 26,8 milyon Avro’ya mal olacağı öngörülen projenin finansmanı Alman kalkınma bankası KfW ve Senegal ulusal elektrik sağlayıcısı Senelec tarafından yapılacak.

DHYBRID CEO’su Benedikt Böhm projeleri ile ilgili şunları paylaştı:

“Senegal, yenilenebilir ve enerji depolama sistemlerinin daha fazla yaygınlaşması için çalışıyor. Projelerimiz ile biz de bu geçişin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu proje bizim için de önemli bir mihenk taşı olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.