30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Selenyum Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Selenyum Nedir? Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Selenyum  metal olmayan bir kimyasal element olarak tanımlanır. Kimyasal olarak “Se” ile temsil edilmektedir.İngilizcesi Selenium’dur.  Selenyum’un atom numarası 34’tür. Periyodik tabloda oksijen ve kükürt ile aynı gruba ait bulunmaktadır. Selenyum ilk kez ünlü İsveçli kimyager Jons Berzelius tarafından yıl 1817 yılında keşfedilmiştir.

Selenyum Nerelerde Kullanılır?

Selenyum pek çok durumda kimyasal reaksiyonlar için yararlı bir katalizör olarak kullanılmaktadır.  Selenyumun en önemli ticari kullanım alanı cam yapım sektörü olarak geçmektedir. Selenyum Cam üretiminde, demirin etkisiyle oluşan yeşilimsi renk faktörünün giderilmesinde yardımcı olur. Bu doğrultuda Bu cama renksiz ve şeffaf görüntüsünü sağlar.  Bazen ise cama koyu kırmızı bir renk eklemek amacıyla, cam üretiminde bir bileşen olarak kullanılır.


Selenyum ayrıca ışık enerjisini kullanılabilir bir elektrik enerjisi formuna dönüştürebilir. Bu sebeple, güneş pillerinin üretiminde de selenyum kullanılmaktadır.

Selenyum seramik sanayi ve pirinç yapımında da etkin kullanılabilen bir elementtir. Baskı ve kopyalama sanayisinde de önemli bir rolü bulunmaktadır.

Selenyum aynı zamanda sağlık alanında da kullanılır. Çeşitli vitamin ve mineral takviyelerinin önemli bir bileşenidir ve çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanım alanları bulunmaktadır. Selenyum astım, yanıklar, yaralanmalar ve besin emilim bozukluğu gibi hastalıklarda ve kemoterapinin yan etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.