30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SEKAY ile Atıklardan Gübre ve Enerji Üretilecek

SAKARYA (Enerji Portalı) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ‘Katı Atık Aktarma İstasyonlarında’ çöpten gübre ve enerji üretilecek.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Akyazı ve Karasu’da hayata geçirilen ‘Katı Atık Aktarma İstasyonları’ hizmete girdi. Tesisler sayesinde Sakarya’da atıkların vahşice depolanmasına son verilmesi planlanıyor. Sakarya Entegre Katı Atık Yönetimi (SEKAY) projesi sayesinde ise atıklardan enerji ve gübre üretilecek.

“Vahşi Depolama Bitecek, Atıkları Değerlendireceğiz”

Yapılan tesislerle çevreyi temiz tutacaklarını, bu atıklarla enerji ve gübre üreteceklerini aktaran Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Recep Karamehmetoğlu, “İnşallah SEKAY projemizin tamamlanmasının ardından atıklardan enerjimizi ve gübremizi üreteceğiz” dedi.

Karamehmetoğlu, “Şimdiye kadar Karasu, Kocaali, Hendek, Karapürçek, Akyazı gibi ilçelerimizde atıklar vahşi depolanıyordu. Aktarma istasyonlarımız vasıtasıyla toplanan atıklarımız SEKAY’a ulaştırılacak ve burada tesisimizde enerjiye ve gübreye dönüştürülecek. Bu çalışmalarla artık bir devrin sonuna geldik. Vahşi depolamanın bittiği ve atıkların değerlendirildiği bir zamana geçiyoruz. SEKAY projemizi de devreye aldıktan sonra, dünya standartlarında çevre yönetimi yapmış olacağız. İnşallah Sakarya artık çöpten gübre ve enerji üretecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.