30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Şehzadeler’de Park ve Sokaklar Güneş Enerjisiyle Aydınlanacak

MANİSA (Enerji Portalı) – Şehzadeler Belediyesi, 20 dönümlük alanda kurulması planlanan yaklaşık 1 megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) ile park ve sokak aydınlatmasında kullanılan elektriğin büyük kısmını karşılamayı hedefliyor.

Kırançiftlik Mahallesi’ndeki 20 dönümlük arazide yaklaşık 1 megavatlık kurulu güce sahip GES kurulmasına ilişkin Şehzadeler Belediyesi ile Zafer Kalkınma Ajansı arasında sözleşme imzalandı.

Ajansın Kütahya’daki merkezinde düzenlenen törende konuşan Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Kırançiftlik Mahallesi’ndeki 20 dönümlük alanda güneş enerjisi santrali kurulması konusunda 2016’dan beri çalıştıklarını belirterek, tüm izinleri alıp, projelerini hazırladıktan sonra ZAFER Kalkınma Ajansı’na hibe başvurusunda bulunduklarını söyledi.

Projelerinin ajans tarafından kabul edildiğini dile getiren Çelik, “Şehzadeler Belediyesi olarak yapacağımız güneş enerjisi santralimize 1 milyon 200 bin liralık bir hibe desteği alıyoruz. Projemizin toplam maliyeti yaklaşık olarak 5 milyon lira civarında.” diye konuştu.

Çelik, yaklaşık 1 megavat üretim gücüne sahip santralin park ve sokak aydınlatmalarında kullandıkları elektriğin büyük bir kısmını karşılayacağını aktararak, “Bu proje kısa bir süre içerisinde kendi kendini finanse ediyor. Zaten aldığımız 1 milyon 200 bin liralık bir hibe desteğimiz var, geriye kalan kısmı da geliriyle birlikte kendi kendisini ödeyecek. Yaklaşık 5 yıllık süre içerisinde bu projemiz yaptığı elektrik üretimi ile kendi kendisini finanse etmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter Veli Oğuz da projeyle birlikte Şehzadeler’de yaklaşık 1 megavatlık bir GES kurulacağını dile getirerek, belediyenin buradaki elektrik üretimden yıllık 700 bin lira civarında kazanç sağlayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.