30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Şehirler Fosil Yakıtlardan Uzaklaşıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünya çapında ağırlıklı olarak temiz enerji ile beslendiklerini bildiren şehir sayısı 2015’ten bu yana iki kattan fazla artış gösterdi.

Kar amacı gütmeyen çevresel etki araştırmacısı CDP tarafından yapılan araştırmaya göre, 2015’te dünya çapındaki 42 şehir toplam elektrik arzının en az yüzde 70’ini yenilenebilir enerjiden sağlarken, bu sayı 2 yıllık sürede iki kattan fazla artarak 2017’de 101’in üzerine çıktı.

Araştırma için 570’den fazla şehir yenilenebilir enerji arzına ilişkin verilerini şirketle paylaştı. Veriler, yenilenebilir enerji konusunda şehirlerin neler yaptığına dair kapsamlı bir fotoğraf sunuyor.

Auckland, Nairobi, Oslo ve Brasilia gibi büyük şehirler fosil yakıtlardan başarıyla uzaklaşıyor. Bu durum, değişen bir geleceğinin kanıtı olarak görülüyor.

Burlington, 2015’te tüm ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşıladığını CDP’ye rapor veren tek ABD şehriydi. Sierra Club’ın yaptığı araştırmaya göre ise ABD’de bunun gibi 5 şehir bulunuyor.

Burlington, şuanda nasıl sıfır-karbon bir şehir haline gelebileceğinin üzerinde çalışıyor. Biyokütle, hidro, rüzgar ve güneş enerjisinin farklı bir karışımına geçiş, yerel ekonomiyi de hızlandırdı ve diğer şehirler için de teşvik edici oldu. ABD genelinde Atlanta ve San Diego dahil olmak üzere 58 şehrin yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefi belirledi.

İngiltere’de, UK100 yerel yönetim ağının 2050 yılına kadar yüzde 100 temiz enerji hedefine kaydolan şehir sayısı 84’e yükseldi.

Tüm elektrik talebini hidroelektrik ve jeotermal kaynaklardan sağlayan İzlanda’nın başkenti Reyjkavik de 2040’a kadar tüm otomobil ve toplu taşıma araçlarını fosilden arındırmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir