30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Şeffaf, Hafif, Şekil Verilebilen Güneş Panelleri Geliyor!

ABD (Enerji Portalı) – Ubiquitous Energy Inc. şirketi ile çalışmalar yapan Michigan State Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, tamamen şeffaf güneş panelleri üzerine çalışmalar yürütüyor. Ekibin geldiği son noktada ise şeffaf paneller yaşantımızın pek çok alanında yakın bir gelecekte gösterecek gibi görünüyor.

Arkası görünür ayna mantığından yola çıkılarak geliştiren “Şeffaf ve Parlak Güneş Işını Toplayıcı (Transparent Solar Panels,TLSC)” cam, pencere gibi saydam yüzeylerin üzerine yerleştirilebiliyor. Araştırmacılara göre bu sayede ışığın geçirgenliğini engellemeden enerji elde etmek mümkün hale geliyor.

Çalışmada kullanılan teknolojide kızılötesi ve ultraviyole ışınlar gibi insan gözünün seçemediği ışın dalga boylarını emme kabiliyeti olan organik moleküllerin kullanılıyor. İnce, plastik benzeri bu malzeme ile üretilen güneş panelleri binalar, araba camları, cep telefonları veya temiz bir yüzeye sahip diğer cihazlarda kullanılabilir.

Projede görev alan kimya mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden Richard Lunt paneldeki elektrik üretimini şu şekilde açıklıyor:

“Söz konusu malzemeyi sadece ultraviyole ve yakın kızılötesi dalga boylarını yakalayacak ve daha sonra; kızılötesinde, farklı bir dalga boyunda parlayacak şekilde ayarlayabiliyoruz. Hapsedilen ışık, panelin dış hatlarına transfer edildikten sonra burada bulunan fotovoltaik güneş hücreleri marifetiyle elektriğe dönüştürülüyor.”

Lunt, güneş enerjisi çalışmaları ile amaçladıklarını ise şu ifadelerle anlatıyor:

“Küresel enerji tüketimini fosil yakıtlardan uzaklaştırmak, bu tür yenilikçi ve uygun maliyetli yenilenebilir enerji teknolojilerini gerektireceği ifade ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyada elektrik talebinin sadece yüzde 1,5’i güneş enerjisi tarafından üretiliyor.

Ancak, toplam elektrik potansiyeli açısından, yazarlar ABD’de tahminen 5 ila 7 milyar metrekarelik bir cam yüzey bulunduğunu belirtiyor. Ve kaplanacak bu kadar camla, şeffaf güneş teknolojileri, ABD’deki enerji talebinin yüzde 40’ını, çatıdaki güneş enerjisi üniteleriyle aynı potansiyelde sağlama potansiyeline sahip.

Enerji depolamayı da iyileştirirsek, talebimizin yüzde 100’üne yaklaşabiliriz.”

Lunt’a göre dikey olarak kapladığı alan çatılarda kullanılan panellere kıyasla daha fazla olan TLSC, camdan yapılma ön cepheye sahip binalarda etkin bir biçimde kullanılabilecek. Mimari tasarımda da görsel olarak olumsuz bir etki bırakmayacağı ifade edilen panellerin, eski binalarda da kullanılabileceği belirtiliyor.

Ekibin çalışmaları ile hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz:

Kanalıma Abone Olun!

Çalışmanın anlatıldığı makaleye ise ücretli olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.