30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji

Şeffaf Güneş Panelleri Seraları Enerji Nötr Hale Getirecek

ABD (Enerji Portalı) – Bitkilerin fotosentezi sırasında kullanılmayan ışık dalga boylarındaki enerjiyi yakalayarak seralar enerji açısından nötr hale gelebilir.

Seralarda bitkilerin gelişmesi için çok fazla güneş ışığına ihtiyaçları vardır. North Carolina State Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekip, şeffaf güneş panellerinden gelen enerjiyi kullanan bir sistem oluşturmaya çalıştı . 

Enerjinin kullanılma şekli: Bitkilerin fotosentez için kullanmadığı ışık dalga boylarını kullanmak. 

Güneş panelleri seranın enerji gereksinimlerini karşılayacak!

Araştırmanın ilgili yazarı ve NC State’de Makine ve Uzay Mühendisliği Doçenti Brendan O’Connor, “Bitkiler fotosentez için sadece bazı dalga boylarında ışık kullanıyorlar. Kullanılmayan ışıktan enerji üreten seralar oluşturmak ve fotosentetik ışık bandının çoğunun geçmesine izin vermek mükemmel bir fikirdir.” dedi. O’Connor devam etti:

“Bunu organik güneş pilleri kullanarak yapabiliyoruz. Çünkü güneş pilinin emdiği ışık spektrumunu ayarlamamıza izin veriyorlar. Böylece bitkilerin kullanmadığı dalga boylarındaki ışıklara odaklanabiliyoruz. Ancak şimdiye kadar bu yarı saydam, dalga boyu seçici, organik güneş hücreleri kullanılsa da bir seranın ne kadar enerji yakalayabileceği açık değildi. “

Organik güneş pilleri (OSC’ler) güneş ışığından enerji toplar. Ancak daha esnek, kısmen saydam olabilir ve belirli ışık dalga boylarını emecek şekilde ayarlanabilirler. 

OSC’leri seralar için çatı olarak kullanmak potansiyel olarak mükemmel bir şekilde çalışabilir. İçlerindeki bitkilerin mutlu bir şekilde büyümesi için yeterli ışık girmesine rağmen, paneller seranın enerji gereksinimlerinin büyük bir miktarını dengeleyecek kadar enerji üretirler. 

Kaynak: Interesting Engineering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir