30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SEERC 2021–2023 Dönem Başkanlığı Türkiye’ye Geçiyor

ANTALYA (Enerji Portalı) – CIGRE (Büyük Elektrik Sistemleri Uluslararası Konseyi) bünyesindeki SEERC (Güneydoğu Avrupa Bölgesel Konseyi) 2021 – 2023 dönem başkanlığı 30 Kasım’da Türkiye’ye geçiyor.

CIGRE (Büyük Elektrik Sistemleri Uluslararası Konseyi) bünyesindeki SEERC (Güneydoğu Avrupa Bölgesel Konseyi) 2021 – 2023 Dönem Başkanlığı 30 Kasım’da Türkiye’ye geçiyor. 17 ülkenin üye olduğu Konseyde ülkemiz TESAB (Türkiye Elektrik Sanayi Birliği) çatısı altındaki CIGRE Türkiye Ulusal Komitesi tarafından temsil edilecek. EÜAŞ Genel Müdürü ve TESAB Başkanı Dr. İzzet Alagöz, 11. Türkiye Enerji Zirvesinin ikinci gününde “Elektrik Depolama, Dağıtık Üretim ve Dijitalleşme” konulu oturumda açılış konuşmasını yaptı.

CIGRE SEERC’in dönem başkanlığı konusuna değinen EÜAŞ Genel Müdürü, “Cigre Seerc’in dönem başkanlığını önümüzdeki hafta Türkiye’ye getiriyoruz. Başkanı olarak sürdüreceğimiz 2 yıllık bir süreç var. Avrupa’da bütün elektrik sanayicilerinin içinde olduğu bir dönemin başkanlığını yapacağız. Ülke olarak buradan alacağımız çok şey var. Sektörün oyuncuları olarak  özel kamu herkesin bundan istifade edeceğine inanıyorum.” diye konuştu. 

“17 ülkenin 2 yıl boyunca elektrik piyasası noktasında lideri Türkiye olacak”

“17 ülkenin 2 yıl boyunca elektrik piyasası noktasında lideri Türkiye olacak” diyen Dr. İzzet Alagöz, şu ifadeleri kullandı:

“Ocak ayında bu ülkelerle dönem başkanlığı geçişi ile ilgili bir lansman toplantısı olacak. Bu ülkelerin temsilcileri de gelecek. Siyasetçileri de olacak. Dolayısıyla bu 17 ülke ile iş yapmak isteyen, buralardan iş almak isteyen, yatırımcı bulmak isteyen herkesin kendisine partner bulabileceği çalışmalarımız olacak.”

“600’ün üzerinde çalışma gruplarında çalışan arkadaşlarımız var”

TESAB olarak Eurelectric ve CIGRE’nin Türkiye’deki ekiplerinin oluşturulduğunu aktaran Alagöz şöyle devam etti:

“600’ün üzerinde çalışma gruplarında çalışan arkadaşlarımız var. Neler çalışıyoruz. Avrupa birliğindeki araştırma konularının tamamının ayna komitelerini kurduk. Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Mesela bir çalışma konusu olarak elektrik depolama ve elektrikli otomobillerle ilgili Bursa’da bir çalıştay yaptık. Bu konudaki bütün paydaşları bir araya getirdik. Bu ülke içerisinde yapmış olduğumuz bir çalışmaydı. Bunun gibi bu alanlarda ar-ge çalışması yapılan konularla ilgili ülke genelinde çalıştaylar düzenliyoruz. Üniversitelerimizi de bunun içine katıyoruz. Mesela Bursa’daki çalışmayı Uludağ üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi ile birlikte yürüttük. Hem üniversitedeki hocaların konuya girmesini sağlıyoruz, hem de hocaların sektörle temasını sağlıyoruz. Sektörün de araştırmanın içerisine dahil olmasını istiyoruz. Dolayısıyla biz sadece bir şeyler üreten, üretmeye çalışan değil, üretenleri de koruyan kollayan bir sektörün çatısı altında, insanları bir araya getirmeye çalışıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.