30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SEDAŞ’ın İlk Onaylı Çatı Tipi GES’i Ar-Ge Laboratuvarı Oldu

KOCAELİ (Enerji Portalı) – Technicall Yenilenebilir Enerji, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ)’ nin izin verdiği ilk onaylı çatı tipi GES’ini Ar-Ge amaçlı kullanıyor.

Technicall Yenilenebilir Enerji yetkililerinden Kerem Çilli kurdukları GES projesi ile ilgili şunları aktardı:

“Çatımıza kurduğumuz 6 kWe kapasiteli sistem, 10 kW ve altı çatı cephe uygulaması yasal olarak; Elektrik Piyasası’nda tüketim tesisi ile aynı ölçüm noktasından bağlı ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisi için lisanssız üretim başvurularına ve ihtiyaç fazlası enerjinin değerlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar kapsamında tesis edilmiştir.

Bölgesel Elektrik Dağıtım Anonim Şirketlerine 10 kW altı başvurular için yetki verilmesinin ardından, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ)’ın verdiği ilk onaylı proje olması ve 2018 yılında onay verilen üç projeden biri olma özelliklerini taşımaktadır.”

“Kurduğumuz GES sistemi pek çok farklılıklara sahip.”

Kurdukları sistemin standart çatı tipi GES’lerden farklı olduğunu ifaden Çilli, tesis hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Güneş enerji santrali standart bir santralden farklı olarak, 3 kWe dizi inverter ve 3 kWe optimizerli yapısı ile her iki disiplinin çalışma mantığının anlaşılması ve karşılaştırılması adına önemli bir rol üstleniyor.

Solar panellerde de tek tip olarak tasarlanmayan sistem, monokristal ve polikristal yapıda farklı paneller ile üretim karşılaştırması, fiyat/performans değerlendirmesi adına kıymetli bilgiler sağlayabiliyor.

İzleme sistemi altyapısı ile evin gece gündüz tüm enerji üretimi ve tüketimi analizlerini yaparak detaylı bilgiler veriyor. Günlük aylık yıllık enerji üretimlerini kaydederek sistemin üretiminde aksaklık olup olmadığı takip ediliyor.

Ayrıca, sisteme entegre edilen sensörler (sıcaklık, ışınım, panel sıcaklığı, rüzgar) ile farklı hava şartlarında üretilen enerjinin olması gerektiği gibi olup olmadığı da verilerle analiz edilebiliyor.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.