30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SDÜ’de Enerji Günleri Etkinliği Gerçekleştirildi

ISPARTA (Enerji Portalı) – Süleyman Demirel Üniversitesi, Endüstri ve Kalite Topluluğu tarafından düzenlenen “Sektör Günleri” etkinliğinde bu kez “Enerji” konusunu ele aldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), Endüstri ve Kalite Topluluğu tarafından düzenlenen “Sektör Günleri” etkinliğinde bu kez “Enerji” konusunu ele aldı.

Mühendislik Fakültesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Çevre ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Umay Yılmaz, Northel Enerji Sanayii kurucularından Ahmet Cem Yalçın ve ADM Elektrik Dağıtım IT Uzmanı Mehmet Karadeniz öğrenciler ile buluştu.

NASA’nın bugünkü Mars üzerinde yaptığı araştırmaların tarihsel süreçlerine dikkat çekerek “O Benim Dünyam” adlı sunumu ile konuşmasına başlayan Çevre ve Sürdürebilirlik Danışmanı Umay Yılmaz, araştırmalar için yararlanılan teknolojik cihazlar ve bu cihazlar için kullanılan maliyet hakkında bilgi verdi.

Yılmaz, “Uzaya olan merakımız sürekli devam ediyordu. Bu yüzden 1960’larda ilk olarak başlayan Rusya ve ABD’nin çalışmaları ile merakımız giderildi. Şu anki yapılan araştırmalarda önceden sorulan “Uzayda su var mı? Uzaylı var mı?” sorularından öteye geçti artık “Mars’a yerleşmek mümkün mü?” sorusuna cevap aranıyor. Özel sektörün de günümüzde denemelerini görüyoruz.” diye konuştu.

Dünya ile Mars arasındaki farklılıklara ve yaşanan sıkıntılara değinen Yılmaz, dünyanın; “uzayda olan konumu”, “atmosfer yapısı”, “toprak”, “su” ve “doğal kaynaklar” ile mükemmel bir yaşam alanına dönüştüğünü belirterek dünyanın şu anki sıkıntılarını “ormanların yok olması”, “kaynakların bilinçsizce tüketilmesi”, “atıklar” ve “su sıkıntısı” olarak sıraladı.

Daha sonra Northel Enerji Sanayii kurucularından Ahmet Cem Yalçın, “Yerli Üretim Tarafları” konulu konuşmasında, ülkemizde teknolojik çalışmalar ile enerji üretiminde kullanılmak üzere yapılan ve yapılması planlanan yerli projelere değinerek projelerin önemine dikkat çekti.

ADM Elektrik Dağıtım IT Uzmanı Mehmet Karadeniz ise “Enerji Sektöründe Gelişim ve Değişim” konusuna değindi. Enerji sektöründe yaşanan değişimler hızlı artan tüketim, yatırım ve erişim kolaylığı, daha temiz ve akıllı enerji, tüketicinin değişen rolü; tüm bunların, güç ve enerji sektöründeki yapısal değişimi ve kurumların buna uygun strateji geliştirmesi gerektiğini ve üstelik bu değişimin, yakın bir gelecekte değil, şu an yaşandığını belirten Karadeniz, nükleer enerjinin önemli bir enerji kaynağı  olduğunu ve ülkemiz için de faydalı olacağını sözlerinde belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.