30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SCÜ’lü Öğretim Üyesinin Patent Başvurusunu TÜBİTAK Kabul Etti

SİVAS (Enerji Portalı) – Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ)  Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Aksöz’ün “Akıllı Aydınlatma Sistemleri” patent başvurusu TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Patent başvurusu ile ilgili açıklama yapan Aksöz, “Mevcut kullanılan aydınlatma sistemleri yüzde yüz güçle çalışıyor. Fakat biz kabul edilen buluşumuzla elektrik aydınlatma sistemlerini belli oranda parlaklığını ayarlayarak ortamın kalabalığına göre, ışık şiddetine göre parlaklığını ayarlayarak enerji tasarrufu sağlıyoruz. Aynı zamanda bu aydınlatma sistemlerini ‘Bulut’a’ bağlayarak akıllı öğrenmede sağlıyor. dedi.

Akıllı aydınlatma sistemlerinin ev veya sokak lambalarına uygulandığında istenilen sonuca ulaşılabileceğini söyleyen Aksöz, özellikle güvenlik açısından sokağın daha güvenli hâle geleceğinin altını çizdi.

Aksöz sözlerini şöyle bitirdi:

“Bu sayede lamba sürekli yüzde 100 enerjiyle çalışmadığı için harikulade bir enerji tasarrufu sağlamış olacağız. Ülkemizde enerjinin bu kadar pahalı olduğu bir zamanda lambadan sağlanan enerji tasarrufu çok önemli olmasa da bir şehir boyunca sokak lambalarından kazanılan tasarruf inanılmaz boyutlara ulaşabilmektedir.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.