30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Saygın: “Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarında büyük potansiyeli var”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bloomberg HT’deki “Üst Düzey” programına konuk olan Shura Enerji Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın enerji sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dr.Saygın, Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarında çok büyük potansiyeli olduğunu belirtti.

Bloomberg HT’deki “Üst Düzey” programına konuk olan Shura Enerji Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın enerji sektörü ile ilgili derğerlendirmelerde bulundu. Dr. Saygın, Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarında çok büyük potansiyeli olduğunu belirtti.

Dr. Saygın yaptıkları çalışmaları ise şöyle açıkladı:

“Uluslararası iki yönlü bir çalışmamız var; küresel anlamda enerji dönüşümü hakkında birçok çalışmamız var. Peki Türkiye bundan neler öğrenebilir; aynı zamanda Türkiye yurt dışında nasıl anlatılabilir bunlar hakkında çalışıyoruz.. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı için de bir rapor hazırladık, Türkiye G20 ve OECD ülkeleri arasında en çok enerji tüketen ülkelerden biri olarak öne çıkıyor, ve çıkan sonuç şuydu; Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarında çok büyük potansiyeli var..

TEİAŞ’ın yaptığı planlamaya göre 2026’ya kadar, elektrik üretiminde 20 GW’lık bir planlama..Ülkemizin hedefi zaten yerel kaynakları kullanmak, biz ise dedik ki 40 GW’lık bir yenilenebilir enerjiyi kullanarak elektrik üretelim ve bu senaryonun sistemde bir sorun olmadan ve iletim hatlarına ilave bir yatırım olmadan çalışabileceğini gördük. Yani Türkiye güneş ve rüzgarda planladığının 2 katını yapabilir. 60 GW kullanımda ise bazı sorunlarla karşılaştık..”

Türkiye’nin uyguladığı enerji politikalarıyla ilgili ise Dr. Saygın şöyle belirtti:

“Enerji Politikamıza baktığımız zaman en önemli sorun enerji ithalatı ile ilgili olan Türkiye’deki maliyet; bu maliyeti azaltmanın birinci yolu yerel kaynakları kullanmak. Bu sene başında Türkiye “Ulusal Eylem Planı” açıkladı, enerji verimliliği ile ilgili burada çok önemli maddeler var..”

Gelen soru üzerine mevcut ekonomik konjonktürde kurların da artmasıyla enerji maliyetlernin durumu Dr. Saygın şöyle değerlendirdi:

“Güneşte hala maliyet düşüş potansiyeli var, son 10 senede yatırım maliyeti yüzde 80 azaldı güneşte, bunun üretim maliyetine etkisi yüzde 70 oldu, ve bir 10 sene sonra yüzde 60 daha azalacağı öngörülüyor. Güneş daha fazla rekabetçi olacak. Bu tabii özel sektörün çabalarıyla oldu, teknolojide verimlilik arttı, inovasyon arttı, kamu da destek verdi. Enerjide önemli olan risk yönetimi, yani bu riskleri biz nasıl yöneteceğiz, finansmanın riskini nasıl yöneteceğiz.. Özel sektör için bu konular önemli.”

Kaynak: Bloomberg HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.