SANKO Rüzgâr Enerjisi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Gazi-9 Rüzgâr Enerji Santralini (RES) Kuracak.

SANKO Rüzgâr Enerjisi Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Çanakkale İli, Bayramiç İlçesi sınırlarında rüzgârdan elektrik enerjisi üretmek amacıyla planlanan 51 MWe/71,4 MWm kurulu gücünde Gazi-9 Rüzgâr Enerji Santralı (RES) Projesi ile yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan elektrik enerjisi üretimi sağlanmış olacaktır.

Proje ile üretilecek olan elektrik enerjisi daha ekonomik olarak üretilerek Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanması, enerji piyasası kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak serbest enerji piyasasının rekabet koşulları çerçevesinde ucuz ve kaliteli enerjinin tüketicilere ulaştırılması sağlanmış olacaktır.

Gazi-9 RES Projesi kapsamında 3 MWe/4,2 MWm Kurulu gücünde 17 adet rüzgar türbini ile yıllık toplam 178 milyon kilowattsaat elektrik enerjisi üretimi planlanmaktadır.

Gazi-9 RES Projesinin hazırlık aşaması 36 ay, inşaat dönemi 38 ay olmak üzere toplam yatırım süresi 74 ay olarak planlanmaktadır. Proje, Üretim Lisansı süresince işletmede olacaktır. Proje kapsamında inşaat faaliyetleri sırasında 40 kişi, işletme faaliyetleri sırasında ise 12 kişilik personel istihdam edilmesi planlanmaktadır.