30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sanayide Enerji Verimliliği Yarışması (SENVER-22) Düzenleniyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ulusal enerji politikası çerçevesinde enerji verimliliğinin artırılmasını hedefliyor. Bu kapsamda Sanayide Enerji Verimliliği (SENVER-22) yarışması düzenliyor.

ETKB, SENVER yarışmasının amacının, enerji verimli endüstriyel işletmeleri, endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevre duyarlı uygulama projelerini ve teknolojileri ortaya çıkarılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması olarak belirtiyor.

Yarışma; Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri ve Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) olmak üzere, iki ana gruba ayrılıyor.

Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri:

Bu grupta, endüstriyel işletmelerin mevcut sistemlerinde enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik uyguladıkları projeler değerlendirilecek. Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri üç (3) alt gruptan oluşuyor:

Alt Gruplar Yıllık toplam enerji tüketimi Ton Eşdeğer Petrol (TEP)
KATEGORİ – 1 500 TEP – 1.000 TEP
KATEGORİ – 2 1.001 TEP – 50.000 TEP
KATEGORİ – 3 50.001 TEP ve üzeri

Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET):

EVET sınıfında, entegre proje ve başarılı işletme yönetimi uygulamaları ile birim hasıla başına tüketilen enerjideki (enerji yoğunluğu) azalma dikkate alınacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı(EVÇED) veri tabanında (Enerji Verimliliği Portalı: https://enverportal.yegm.gov.tr/ ) kayıtlı olup, enerji tüketim bilgilerini her yıl düzenli olarak gönderen, Ek-3’de belirtilen alt sektörlerde faaliyet gösteren ve söz konusu alt sektörlerde en az 20 endüstriyel işletmenin bulunması şartı ile veri tabanındaki kayıtlar esas alınmak suretiyle EVÇED tarafından ödül almaya layık görülen endüstriyel işletmeler belirlenecek.

Başvurular, 12 Kasım 2021 günü mesai bitimine kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı, Nasuh Akar Mah. Türkocağı Cd. D:2, 06520 Çankaya/ANKARA adresine yapılacağı bildirildi.

Yarışma İle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.