30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sanayiciye Elektrikte İkili Tarife

EPDK, sanayicilerin piyasada ortaya çıkan saatlik fiyatlara göre elektrik alacağı son kaynak tedarik tarifesi tebliğini kabul etti. Sanayiciler maliyetlerinin artmasından endişeli.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye’de elektriğin dörtte birini tüketen sanayicileri çok yakından yakından ilgilendiren önemli bir düzenlemeye imza atarak, “son kaynak tedarik tarifesi tebliği”ni kabul etti.
Gazete Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre, yüksek miktarda elektrik tüketen abonelerin tedarik şirketlerinden ikili anlaşma yoluyla elektrik almaları teşvik edilecek. Piyasada ortaya çıkan saatlik elektrik fiyatlarının doğrudan etkili olduğu bir fiyat yapısına geçilmiş olacak.
Düzenlemeye göre, son kaynak tedarik tarifesi üzerinden elektrik temin edecek yıllık tüketimi 50 milyon kilovatsaat ve üzerinde olan aboneler “yüksek”, altında olanlar “düşük” tüketimliler olarak belirlendi.

 

Yüksek tüketimli aboneler, ikili anlaşma yapmaz ve görevli tedarik şirketinin kapısını çalarsa, “son kaynak tedarik tarifesi” üzerinden ve görece daha yüksek fiyattan elektrik kullanmak zorunda kalacak. Bu tarife spot elektrik piyasasında oluşan piyasa takas fiyatları ve diğer maliyet unsurları dikkate alınarak belirlenecek. Uygulama, 1 Nisan 2018’de başlayacak.
SANAYİCİLER ENDİŞELİ
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, HABERTÜRK’e, “Sistem, tıpkı borsa gibi öncesinden üretim ve alım fiyatlarının belirleneceği, ona göre herkesin tüketim planlamasını yapıp bu planın dışına çıktığı zaman atıl enerjisi varsa onu borsada satacağı, eksik enerjisi varsa onu da o anki fiyatlardan alacağı hale getiriliyor.
Bu karmaşık hesaplamaları gerektiren bir sistem. Kimse ‘Gün öncesi’ dediğimiz o tarifeleri istemiyor, çünkü bir nevi kumar gibi. Sanayici maliyetlerini sabit olarak görmek istiyor. EPDK da bunu borsaya dönüştürmeye çalışıyor, bu bir geçiş süreci” dedi.
2017’de, birçok elektrik tedarik şirketinin müşterileriyle sözleşmelerini iptal ettiğini kaydeden Özdebir, “Elektrik aldığınız yer ‘Artık elektrik veremiyorum’ derse, TEDAŞ ya da dağıtım şirketlerinin şebekesine düşüyorsunuz. O zaman daha yüksek bir tarifeden elektrik almak mecburiyetinde kalıyorsunuz. Bu da memnuniyetsizlik yaratıyor” diye konuştu.
OSB’LER ELEKTRİĞİ DAHA PAHALI ALABİLİR
Sektör temsilcilerine göre, uygulama ile sanayici daha pahalı tarifeden elektrik almak zorunda kalabilir.
Bir sektör temsilcisi, “EPDK, 270 sanayiciye ‘Git, ikili anlaşma ile piyasadaki tedarikçiden elektrik al, çünkü son kaynağa düşersen yüksek maliyetli elektrik alacaksın’ diyor” diye konuştu.

habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.