30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sanayi Kentinin “Sera Gazı Salınımı” Azaltılacak

KOCAELİ (Enerji Portalı) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği İnisiyatifi” (KIDEP) projesinin kapanışı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen proje, “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasite Geliştirme Hibe Programı” kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor.

“Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği İnisiyatifi” (KIDEP) projesi kabul edilen Büyükşehir Belediyesi’nin bu kapsamda, kentteki sera gazı salınımın azaltılması konusunda eylem planı hazırlandı.

Kentteki bir otelde düzenlenen programda konuşan Büyükşehir Beldiyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, kentte yenilenebilir enerjide yaptıkları projelere değinerek, şunları kaydetti:

“Yuvacık ve Namazgah Barajlarında kurduğumuz HES’ler ve İZAYDAŞ’tan da atık dönüşümü elde ediyoruz. Orta sınıf öğrencilerinin araştırma geçmişini ve tasarım yeteneklerini artırmak, bilim teknoloji ve matematik bilgilerini geliştirmek için her okula laboratuvar ve teknoloji sınıfları kuruyoruz. Amacımız Kocaeli’yi iklim değişikliği ile sistematik şekilde mücadele eden model bir “‘iklim dostu’ şehir haline getirmektir. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bunun adımlarını attık ve atmaya devam ediyoruz. Her şey sağlıklı yarınlar için.”

– Sera gazı envanterinin çıkarılması

Sera gazı envanterinin çıkarılması ve iklim değişikliği eylem planı çalışmaları yürütülen projeyle, bu doğrultuda, sera gazı envanteri çalışmaları yapılarak belediye yetki alanı içerisindeki “doğrudan emisyonlar”, şehirdeki binalar, taşıtlar, sanayi kaynaklı yakıt tüketimi ve dolaylı emisyonlar, şehirdeki şebekeden satın alınarak tüketilen elektrik seviyesinde seçilen sektörlerdeki faaliyetlerden kaynaklı emisyonların hesaplanması için veriler derlendi.

Sera Gazı Nedir? okumak için tıklayın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.