DENİZLİ Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, işçi maliyetlerinde son 3 yılda yaşanan yüzde 59’luk artışın üstüne enerji maliyetlerindeki artışı sanayiciye ikinci darbe olarak niteledi. Enerji zamlarını eleştiren Keçeci, teşviklerin bir an önce açıklanması gerektiğini söyledi.

Sanayicinin bütçesindeki en önemli iki maliyetin istihdam ve enerji olduğunu dile getiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, yeni yılın ilk günlerine BOTAŞ’ın doğalgaz zammıyla merhaba dediklerini, 300 bin metreküpün üzerinde doğalgaz kullanımı olan sanayicilere uygulanan fiyat yüzde 13.61 artırılırken, elektrik santrallerinin kullandığı doğalgazın fiyatı da bir önceki ay yapılan yüzde 8’lik zam sonrası yapılan yüzde 4.76’lık zamla yüzde 13 seviyesinde artırıldığını belirtti. Bunun sanayide kullanılan elektriğin maliyetinin de yakın zamanda artacağına işaret ettiğini ifade eden Keçeci, “İşçi ve enerji maliyetleri üst üste koyulduğunda, 2018’de sanayicinin omuzlarındaki yük neredeyse yüzde 25 oranında artacak gibi görünüyor. Sanayicinin maliyeti bu seviyelerde artırılırken, biz sanayiciler olarak ürünlerimize o kadar zam yapamıyoruz ne yazık ki” dedi.

Karlılık oranlarının son dönemde düştüğünü, özellikle iç piyasada ödeme vadelerinin uzadığını belirten Keçeci, “İç piyasada ödeme vadeleri çok uzadı. Bu nedenle KGF destekli krediler, hem iç piyasaya hem de ihracatçıya çok iyi geldi. Bu nedenle bu gibi desteklerin özellikle sanayicilerimize yönelik olarak devam ettirilmesi gerekiyor. KGF destekli kredilerin geri dönüşlerinin başlayacağı bu aylarda, bu tarz desteklerin yeniden yapılandırılması uygun olacaktır” dedi.

İhracat ve istihdam rakamlarına da değinen Keçeci, “Türkiye ihracatçı bir ülke ve milli hedeflerimizden biri de bu ihracatı artırmak ancak devlet tarafından desteklenmezsek, uluslararası alanda rekabet gücümüzü kaybedeceğiz. İşçi ve enerji maliyetlerinde olduğu gibi doğrudan maliyet artışlarımızın yanı sıra artırılan vergi oranları dolayısıyla, yaşadığımız dolaylı maliyet artışlarımız da bulunuyor. Uluslararası pazar oldukça çetin. Bazen 1 dolar ile sipariş alıyoruz veya kaybediyoruz. Böyle bir ortamda yüzde 10’luk maliyet artışı bile sanayici için tolere edilebilir bir artış değil. Devletin artık biraz da kendinden fedakarlık etmesi ve bu maliyet artışlarının bir kısmını kendisinin yüklenerek sanayicinin yükünü hafifletmesi gerekiyor” diye konuştu. Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)