30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Samet VATANSEVER, SOLAREX Istanbul 2018’de Güneş Enerji Sektörü Gelişimini ve Mevcut Durumu Değerlendirdi

SOLAREX İstanbul 2018 Sektör Profesyonelleri ve temsilcilerinin buluşma noktası oldu. Güneş Enerji Üretim Tesisleri ve Yatırımları Danışmanı Samet VATANSEVER, SOLAREX İstanbul 2018’de Sektörün durumu ve gideceği yol hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Samet VATANSEVER (Güneş Enerji Üretim Tesisleri ve Yatırımları Danışmanı) artık Güneş Enerji sektöründeki lisansız çağrı mektuplarının bitmek üzere olduğunu belirtti. Bu doğrultuda artık lisanslı projelerin geliştirileceğini söyledi. Özellikle YEKA’ların bu durumda ön plana çıkacağının altını çizdi.

Güneş Enerji sektöründe Torba yasada kısaca “Çatı Pazarı” anılan gelişmelerde 10KW ve altı için hızlı gelişmeler olacağını kaydetti. Yalnız Konut olarak değil Sanayi’de de bunun açılmasını beklediğini ifade ederek. Bunun açılımından sonra sektörün Çatı ve lisanslı olarak devam edeceğini belirtti.

Sorulan soru doğrultusunda Vatansever; “”100 Kw altı dağıtım şirketlerinden onayını alıyoruz. 100Kw üzeri Ankara’dan alıyoruz. 10 Kw altı kolaylaştırılmış izinlerde ve vergi muafiyetlerinde ötürü yatırımcılar daha kolay bir yolla yatırım yapıyor ve paralarını daha hızlı bir şekilde amorti ediyorlar. 10Kw üzerinde, Örneğin 12 Kw’de 10-100 aralığındaki prosedür üzerinden değerlendiriliyor. Buda dağıtım şirketleriyle olan statik proje onayları olsun, elektrik proje onayları, başvuru onayları, belediyeden uygunluk görüşleri olsun bunlarla geri dönüyor. Öbür türlü süreç daha hızlı olduğunu için bir kaç ay olarak kısaltma var. Tüm olay budur. Yatırımcılarımızı tüm alanlarda yatırım yapmaya davet ediyorum. 10Kw altı, 10 kw üstü, 1Megavat altı, 1 Megavat üstü fark etmez. “

Vatansever “SOLAREX’te bu sene gördüğümüz hazırlık süreci çatı üzerine. Herkes Çatı, Hybrid sistemler üzerine eğiliyor. Çünkü lisanssızın biteceğini biliyorlar. Herkes Lisanslıda yer alabilirmiyiz? Herkeste bunun endişesi var. Burada konstrüksiyoncular aynı şekilde devam edecek. Panelciler aynı şekilde üretime devam edecek, inverter’ciler bulunacak. Sadece montaj ekiplerinde laite artacak. Taşeron sistem dediğimiz sistem, EPC taşeronluğuna dönecek. Mühendislik hizmetleriyle yapılacak diye bekliyoruz. Bence kişiler kendilerini geliştirmeye adadılar. Yani artık elime iki alet aldım sahaya indim olmayacak. Buna Devletten’de destek bekliyoruz.” dedi.

Çatı uygulamalarında Yangın risklerinin olduğunu belirten Vatansever; “Burada Almanya’yı örnek almamız gerekir. Türkiye’de Çatı Pazarı daha yeni bir Pazar. Orda çatı yangılarını çok gördük yaşadık yurt dışında. Bundan tecrübe alan ülkeler mevcut. Kullandığımız ürünlerin kalitelerini ve kurulum yapan firmalarında tecrübelerinden faydalanmamız gerekiyor. “ dedi.

Kanalıma Abone Olun!

2 yorum

 • Onur Ugur dedi ki:

  Güzel çalışma için teşekkürler, yeni vizyonlar yaratabilecek bir röportaj olmuş. Ancak bir sorum olacak;
  “…paralarını daha hızlı bir şekilde amorti ediyorlar.” 10 kWe lik ve daha düşük yatırımlarda amortisman süresinin çooook daha fazla olduğunu biliyoruz. Samet Bey’in söylediği “daha hızlı amorti” olayını açabilir miyiz?

 • Onur Bey 10 kw altı çatı sistemlerinde sattığınız elektriğe gelir vergisi, kdv vergi ödemiyorsunuz . Müsaade alma masrafı daha az . Devlet yeni teşvikler düşünüyor ve düşünmeli de . Mesela ” net meterinjg ” Kws bazında borç alacak . para yok . Alınma verilme saatı yok .
  Devlet kws a ne kadar zam yaparsa biz kardayız . Bugün meskene 50 kuruş/kws dan alıyorıuz . Bu 0.50 /5 TL/$ dan 0.10 $ / kws eder .
  1kw ges 1.500 kws yılda enerji verir . Bunun değeri 1.500 x 0.10 $/kws dan 150 $ eder .
  1 kw ges maliyeti $ 1.000 hatta daha düşük olabilir . Getiri 150 $ / 1.000 $ = % 15 dir . $ bazında harika bir getiri . Vergi de yok Sigorta da yok, KDV de yok . Ama ” net metering ” şart . Halen devlet gündüz bizden 30 kuruşa elektrik alıp gece 50 kuruşdan satıyor . Oluyor mu yani .
  Bence en önemli mesele çatıda 10 milyon evin çatısına kurulacak 150 milyar kws lık GESLER . Vay vay vay . 10milyon x 10 kw x 1.500 kws/kw = 150 milyar kws /yıl .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.