30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sakarya’dan Çöp Gazına 100 Milyon Liralık Yatırım

SAKARYA (Enerji Portalı) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kentin en büyük çevre yatırımı olan Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi (SEKAY) ile çöpten elektrik üretecek.

Erenler’de 20 hektarlık alanda kurulacak SEKAY’da devam eden çalışmaları inceleyen Başkan Toçoğlu, burada yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.
İnşallah şehrimiz geleceği için büyük bir önem taşıyan çalışmamızı hızla tamamlayacağız.”
Toçoğlu, konuya ilişki açıklamasında, toplama ayrıştırma tesisinin yüzde 50’sinin tamamlandığını belirterek, ön ayrıştırma için kullanılacak yapıda da çalışmaların başladığını kaydetti.

Gazdan enerji üretimi için döşenecek 14 kilometrelik boru hattının ise 9 kilometresini geride bıraktıklarını dile getiren Toçoğlu, “İnşallah projemizle çöpten, evsel atıklardan enerji üretecek, organik gübre elde edeceğiz. İnşallah şehrimiz geleceği için büyük bir önem taşıyan çalışmamızı hızla tamamlayacağız.” dedi.

Belediye Başkanı Toçoğlu, 100 milyon liralık dev yatırımla Sakarya’da değerlendirilmeyen atık kalmayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Projemizle şehrimizde oluşan atıkları değerlendirerek yenilenebilir enerji üreteceğiz. Evsel atıklardan, çöpten şehrimize yeni enerji kaynağı oluşturacağız. Organik gübre elde edeceğiz. Ayrıca karbon emisyonunu azaltacağız. Projemiz dahilinde biri kuzeyde, biri güneyde, biri de şehrimizin doğusunda olmak üzere 3 aktarma İstasyonu kuruyoruz. Atıkların iletimini bu istasyonlar vasıtasıyla sağlayacağız.”

“Çevreye karşı ahlaki bir sorumluluğumuz olduğunu biliyor, adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz.” Toçoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak çevre konusunda büyük hassasiyet gösteriyor, tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Karadeniz’e, Sakarya Nehri’ne, Sapanca Gölü’ne atık karışımını önledik. Kanalizasyon hatları, atıksu arıtma tesisleri inşa ettik. Yeşil alanları arttırdık. Hamdolsun doğal güzelliklerimizin korunması, ekolojik denge, çevre duyarlılığına bütüncül bir yaklaşımla ele alarak bu alandaki farklılığımızı gösterdik.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.