30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sakarya’daki Akçay Barajı’na “3 HES” Kurulacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Sakarya’da, alternatif su kaynağı olarak inşa edilen Akçay Barajı üzerine “3 hidroelektrik santrali” (HES) kurulacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, yaptığı yazılı açıklamada, şehrin sağlam altyapıyla buluşturulmasıyla yetinmediklerini, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik de yatırımlar yaptıklarını kaydetti.

Sakarya’nın tükettiğini üreten bir şehir olmasını sağlayacaklarını ifade eden Keleş, şunları belirtti:

“Bu noktada Akyazı’nın 5 mahallesine bin 236 metre yükseklikte bulunan kaynaklardan birinci sınıf içme suyu ulaştıracağız. 16,5 kilometrelik isale hattı üzerine Keremali HES’i kuruyoruz. Tabiat ve doğal kaynaklara yönelik baskı üst düzeyde. Bu nedenle bizler çevreyi ön plana alan bir yönetim anlayışı sergiliyoruz. Sakarya bu anlayışta örnek bir şehir olma yolunda hızla ilerliyor.”

Keleş, temiz enerji kaynaklarına yönelişlerinin de bunun önemli bir göstergesi olduğuna işaret ederek, Türkiye’de hidroelektrik santrali inşa eden ilk yerel idare olduklarını belirtti.

– “Keremali HES projemizde çalışmalar başladı”

Kazandıkları tecrübeyle, üzerine koyarak ilerlediklerini ifade eden Keleş, şunları kaydetti:

“Şehrimize alternatif su kaynağı olarak inşa ettiğimiz Akçay Barajı üzerine 3 HES kuracağız. Akyazı’da hayata geçireceğimiz Keremali HES projemizde ise çalışmalar başladı. Ekiplerimiz şu anda santral binası için temel atma çalışmaları yürütüyorlar. Yine bu projemiz kapsamında 1 adet 10 metreküplük kaptaj ve 660 metre hat inşa edeceğiz. Bu tesisimizle yılda 4 milyon kilovata kadar enerji üretebileceğiz. Şehrimizi çevresiyle birlikte büyütecek çalışmalara imza atmaya, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.