Enerji Portalı
  • Home
  • Haberler
  • Sakarya’daki Akçay Barajı’na “3 HES” Kurulacak
Haberler HES

Sakarya’daki Akçay Barajı’na “3 HES” Kurulacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Sakarya’da, alternatif su kaynağı olarak inşa edilen Akçay Barajı üzerine “3 hidroelektrik santrali” (HES) kurulacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, yaptığı yazılı açıklamada, şehrin sağlam altyapıyla buluşturulmasıyla yetinmediklerini, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik de yatırımlar yaptıklarını kaydetti.

Sakarya’nın tükettiğini üreten bir şehir olmasını sağlayacaklarını ifade eden Keleş, şunları belirtti:

“Bu noktada Akyazı’nın 5 mahallesine bin 236 metre yükseklikte bulunan kaynaklardan birinci sınıf içme suyu ulaştıracağız. 16,5 kilometrelik isale hattı üzerine Keremali HES’i kuruyoruz. Tabiat ve doğal kaynaklara yönelik baskı üst düzeyde. Bu nedenle bizler çevreyi ön plana alan bir yönetim anlayışı sergiliyoruz. Sakarya bu anlayışta örnek bir şehir olma yolunda hızla ilerliyor.”

Keleş, temiz enerji kaynaklarına yönelişlerinin de bunun önemli bir göstergesi olduğuna işaret ederek, Türkiye’de hidroelektrik santrali inşa eden ilk yerel idare olduklarını belirtti.

– “Keremali HES projemizde çalışmalar başladı”

Kazandıkları tecrübeyle, üzerine koyarak ilerlediklerini ifade eden Keleş, şunları kaydetti:

“Şehrimize alternatif su kaynağı olarak inşa ettiğimiz Akçay Barajı üzerine 3 HES kuracağız. Akyazı’da hayata geçireceğimiz Keremali HES projemizde ise çalışmalar başladı. Ekiplerimiz şu anda santral binası için temel atma çalışmaları yürütüyorlar. Yine bu projemiz kapsamında 1 adet 10 metreküplük kaptaj ve 660 metre hat inşa edeceğiz. Bu tesisimizle yılda 4 milyon kilovata kadar enerji üretebileceğiz. Şehrimizi çevresiyle birlikte büyütecek çalışmalara imza atmaya, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Related posts

İmar Barışına 81 GES Başvuru Yaptı

İbrahim Kara

Leonardo Dicaprio’dan Yenilenebilir Enerjiye Dikkat Çeken Paylaşım

İbrahim Kara

Tesla’nın Kurucusu Dünyaca Ünlü Girişimci Elon Musk Kimdir?

Sahin Akman

Enerji Devlerine Açılan “İklim Değişikliği” Davasında Karar

Sahin Akman

Gazze’deki Enerji Ablukası “Güneşle” Aşıldı

İbrahim Kara

Şebeke Erişimi Olmayan Duraklara Güneş Enerjili Aydınlatma

Sahin Akman

Yorum Bırakınız