30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Sakarya Temiz Enerji İle Katma Değer Sağlıyor”

SAKARYA (Enerji Portalı) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Nehri üzerine inşa ettiği Adasu HES projesiyle, 2013 yılından bu yana 32,5 milyon lira değerinde enerji elde etti. Ayrıca, Akçay Barajı isale hattı üzerine kurulacak 3 HES ile yılda 45 milyon kilovat enerji üretilmesi hedefleniyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yaptığı açıklamada, musluklara Türkiye’nin en kaliteli sularından birisini ulaştırmanın yanı sıra sudan enerji üretebilecekleri her türlü doğa dostu imkanı değerlendirdiklerini söyledi.

Fosil enerji kaynakları nedeniyle dünyayı kuşatan önemli çevre sorunları yaşandığını vurgulayan Toçoğlu, “Bu nedenle yenilenebilir ve temiz enerjiye yönelik yatırımlar biz insanlar ve tabiattaki tüm canlılar için büyük önem taşıyor. Çevre ile birlikte gelişmenin önemini vurgulayan, çevreye yönelik çok sayıda yatırımı hayata geçiren bir yerel idare olarak enerji noktasında da tavrımızı yenilenebilir enerji kaynaklarından yana koyuyor, bu yönde projeler üretiyor, böylece hem şehrimize hem de ülkemize katma değer sağlıyoruz.” diye konuştu.

Sakarya’nın deprem gerçeğiyle yaşayan bir şehir olduğunu vurgulayan Toçoğlu, şunları kaydetti:

“Son yaşanan 1999 depreminde hem altyapısı hem de üst yapısı büyük hasar görmüş şehrimizi sağlam altyapı üzerine inşa etmek için Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğümüz (SASKİ) eliyle büyük yatırımları hayata geçiriyoruz. Bunu yaparken bir yerel idarenin rutin hizmetlerinin yanı sıra şehrimizi daha ileri noktalara taşıyacak yeniliklere imza atıyoruz. Bunlardan birisi Sakarya Nehri üzerine inşa ettiğimiz ADASU HES. Türkiye’de bir yerel idare tarafından hayata geçirilen ilk hidroelektrik santrali projesi olan ADASU HES ile 2013 yılından günümüze 32,5 milyon lira değerinde enerji ürettik. Sakarya Nehri’ni zararsız bir şekilde değerlendirdik. Temiz enerji üreterek önemli bir katma değer sağladık” ifadelerini kullandı.

– “Akçay Barajı’ndan yılda 45 milyon kilovat enerji üretmeyi hedefliyoruz”

Toçoğlu, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlarını sürdürdüklerini belirterek, şunları aktardı:

“Şehrimizin ana içme suyu kaynağı Sapanca Gölü’ne alternatif olarak inşa ettiğimiz Akçay Barajı’nın isale hattı üzerine 3 adet HES kurmak için çalışmalarımıza başladık. Bin metre rakımda bulunan Akçay Barajı havzasından cazibesi ile gelen suyun enerjisinden yararlanarak yılda 45 milyon kilovat enerji üretmeyi hedefliyoruz. Ayrıca 40 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip bu barajımızla, Sapanca Gölü’nden şehrimize içme suyu sağlarken tükettiğimiz enerjinin önemli bir kısmından da tasarruf etmiş olacağız. Yine Akyazı’da Keremali İçme suyu İsale Hattı üzerine kuracağımız 1 adet HES için inşa çalışmalarımız sürüyor. Bu projemiz ile de yılda 4 milyon kilovata kadar enerji üretmeyi planlıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.