30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sakarya Büyükşehir Belediyesi İsale Hatlarına Üç Hidroelektrik Enerjisi Santrali Kuruyor!

SAKARYA (Enerji Portalı) – Sakarya Büyükşehir Belediye’sinden yapılan açıklamaya göre, yapılması planlanan üç adet hidroelektrik enerji santralinden biri olan Hızırilyas HES’te sona doğru hızla yaklaşılıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye’sinden yapılan açıklamaya göre, yapılması planlanan üç adet hidroelektrik enerji santralinden biri olan Hızırilyas HES’te sona doğru hızla yaklaşılıyor.

Genel Müdür Yardımcıları Sebahattin Belik ve Sezar Ercan ile çalışmaları yerinde inceleyen Sakarya Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, ilk su türbinlerin yerleştirilmeye başlanıldığı belirtildi.

Fosil (geleneksel) enerji kaynaklarının çevreye verdiği zararlara dikkat çeken Keleş, bu tür yatırımlarla hem Sakarya’ya hem de Türkiye’ye katkı sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

“HES’ler hem su ihtiyacını karşılamada hem kaynakların verimli kullanımı sağlamada hem de enerji üretiminde katkı sağlayacak”

Keleş projeyle ilgili, “HES’ler Sapanca Gölü’ne alternatif içme suyu kaynağı oluşturmakla kalmayacak hem önemli bir enerji verimliliği sağlayacak hem de baraj havzasında toplanan ve regülatörler aracılığıyla alınan suyu Hızırilyas Su Yönetim Merkezi’ne ulaştıracak isale hattı üzerindeki üç hidroelektrik enerji santrali ile enerji üreteceğiz. Bunlardan birisi olan Hızırilyas HES’te toplam 2 MW kurulu güce sahip iki su türbini yer alacak.” diye aktardı.

Montaj çalışmalarının kısa sürede bitmesini beklediklerini dile getiren Keleş, HES projesinin tamamlanmasıyla Sakarya’nın temiz enerji üretim potansiyelini önemli ölçüde arttıracaklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.