30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Şahbazov : “Enerji Alanında İş Birliğini Geliştirebiliriz”

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin’in Suzhou kentinde “Bir Kuşak, Bir Yol Enerji Bakanları Konferansı” gerçekleşti. Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Çin ve ‘Bir Kuşak, Bir Yol’ projesinin diğer ülkeleriyle birlikte enerji alanında mevcut iş birliğini daha da geliştirebileceğini belirtti.

Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, proje paydaşları ile birlikte enerji alanında mevcut iş birliğini daha da geliştirebileceklerini belirterek, “Azerbaycan, enerji kaynakları, yenilenebilir enerji potansiyeli, transit olanakları, petrol ve doğal gaz işletmesi konusunda ortak proje önerilerini iş birliği aracı olarak sunabilir.” dedi.

Azerbaycan Enerji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şahbazov, “Bir Kuşak, Bir Yol Enerji Bakanları Konferansı”nda, Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru gibi büyük nakliye projeleri ile Alat Uluslararası Deniz Limanı’nın, Çin’in başlattığı “Bir Kuşak, Bir Yol” projesine katkı sağladığını belirtti.

Söz konusu bu projeye beş yılda uluslararası toplumdan aktif katılım sağlandı. Ülkelerin yarar sağlamak için taraflarla birlikte ortak istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri temelinde işbirliğinin sürmesi, küresel enerjinin sürdürülebilir gelişmesini ve enerji güvenliğini gerçekleştirmek için çalışılması gerektiği öngörülüyor.

Konferansta, projeyi destekleyen ülkeler arasında enerji alanında iş birliği yapılmasını öngören ortak deklarasyon imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.