30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Şah Deniz 2’den Doğalgaz Sevkiyatı Başladı

İSTANBUL (ENERJİ PORTALI) – Şah Deniz 2 doğalgaz projesi çerçevesinde Türkiye’ye ticari gaz teslimatının başladığı açıklandı.

Şah Deniz 2 Doğalgaz Projesinde, ana işletmeciliğini BP’nin yaptığı ve 7 farklı şirketten oluşan konsorsiyumun yaptığı açıklamada, Şah Deniz 2 projesinin planlamalar dahilinde tamamlandığı ve Türkiye’ye gaz teslimatının 30 Haziran Cumartesi günü başladığı duyuruldu.

SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev, konuya ilişkin açıklamasında, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) üzerinden ilk ticari gazın teslimatının, Güney Gaz Koridoru’nun hayata geçmesinde önemli bir mihenk taşı olduğunu söyledi.

Projenin ana işletmecisi BP’nin Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye’den sorumlu Bölge Başkanı Gary Jones ise 2018’de Türkiye’ye ilk ticari gaz teslimatının yapılmasının bu büyük projenin önemli hedeflerinden biri olduğunu vurgulayarak,
bunun yüksek nitelikli projeleri hep birlikte başarıyla sunabileceklerinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

– Şah Deniz 2

Hazar denizindeki Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun başlangıç noktası olan Şah Deniz 2. Faz sahasından yılda 16 milyar metreküp gaz üretilmesi ve bu gazın 6 milyar metreküpünün Türkiye’ye, 10 milyar metreküpünün de Türkiye üzerinden transit geçerek Avrupa pazarlarına satılması planlanıyor.

Hazar Denizinin Azerbaycan kısmında bulunan dev bir doğal gaz sahası Şah Deniz sahasının 1. Faz projesinden 2007 yılından beri yılda 6.6 milyar metreküp gaz Türkiye’ye satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.