30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sabancı Üniversitesi, Sanayi İşbirliklerine SOP İle Devam Ediyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Sabancı Üniversitesi’nin üniversite-sanayi işbirliğine yeni bir boyut kazandırdığı Sanayi Odaklı Projeler (SOP)’in çıktıları, 2 Mayıs 2019 Perşembe günü, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Atılgan’ın ev sahipliğinde toplam 18 katılımcı kurumun 23 projesinde çalışan 88 lisans öğrencisinin poster sunumları ile paylaşıldı.

Davetin açış konuşmasını Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici gerçekleştirdi. Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Atılgan ve Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Araştırmadan ve Sanayi Odaklı Projeler Programı’ndan Sorumlu Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Balcısoy da birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından proje sahibi firmalara teşekkür plaketi takdim edildi ve sonrasında tüm konuklar yapılan kokteylde bir araya geldi.

“İşbirlikleri derken sadece projeler değil, destekleyici üretimleri artırmak, sanayide çalışan mühendislerin eğitimine destek vermek ve çok daha kapsamlı projelere ortak başvurular yaparak bunların gerçekleşmesini hedefliyoruz.”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici konuşmasında, “Üniversitemiz kuruluşundan itibaren sanayi ile çok yakın olmuş ve işbirliğine çok önem vermiştir. Bundan sonraki dönemlerde de bu işbirliklerini artırarak yolumuza devam etmek istiyoruz. İşbirlikleri derken sadece projeler değil, destekleyici üretimleri artırmak, sanayide çalışan mühendislerin eğitimine destek vermek ve çok daha kapsamlı projelere ortak başvurular yaparak bunların gerçekleşmesini hedefliyoruz. Bu stratejik hedefimizi gerçekleştirirken siz değerli kuruluşların desteğine ihtiyacımız var. Aynı şekilde biz de Sabancı Üniversitesi olarak sanayimizin gelişmesi için elimizden gelen her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

“SOP kapsamında, öncelikle sanayi kuruluşu paydaşlarımız bize gündelik bir problemlerini projelendirme isteğiyle geliyor.”

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Atılgan ise konuşmasında:

“Sanayi odaklı projelerimiz (SOP) üçüncü yılını tamamlamakta. SOP kapsamında, öncelikle sanayi kuruluşu paydaşlarımız bize gündelik bir problemlerini projelendirme isteğiyle geliyor, biz de bu problemi hocalarımızla paylaşıp mezuniyet projeleri kapsamında uygunluğunu değerlendiriyoruz. Böylelikle son halini alan projeleri öğrencilerimize açıyoruz, ve sahiplenilmesini sağlıyoruz. Bu sistem ile biz bu yıl dahil 64 proje kapsamında 225 öğrencimizi mezun ettik, bunlardan 88 öğrencimiz 23 proje ile bugün poster sunumlarını yapıyorlar. SOPlarla bir araya gelmek, sanayi ile ‘daha neler yapabiliriz, daha büyük neler geliştirebiliriz’i birlikte düşünmek için çok güzel bir başlangıç noktası oluyor. Hedefimiz, SOP’a katkı veren firmalarla yaptığımız daha geniş kapsamlı yaklaşık 2,5 milyon bütçeli 11 araştırma proje hacmimizi, yeni tanışıklıklarla daha da büyütmek ve farklı kurumlarla işbirliği ile sağlamlaştırmak.” diye belirtti.

Konuşmasında projelerin oluşması ve öğrencilerin proje seçim sürecine değinen Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Araştırmadan ve Sanayi Odaklı Projeler Programı’ndan Sorumlu Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Balcısoy ise şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle daha zoru seçen öğrencilerimize ve sonrasında da firmalara teşekkür ediyorum. Bütün bu projelerin sonunda patentler de çıktı akademik yayınlar da veya firmalarda işe başlayan öğrencilerimiz de oldu. Hatta firmaların bugüne kadar düşünmediği başka bir aksiyonu bu projeler ile hayata geçirdik. Biz güzel bir ekosistem olduk etrafımızdaki firmalarla beraber büyüyor ve gelişiyoruz.”

Proje çıktılarını hazırladıkları posterler ile etkinlik süresince katılımcılara tanıtan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri, sanayi kurumlarıyla gerçekleştirdikleri çalışmalar sayesinde profesyonel hayat ile tam anlamıyla tanışmış ve kariyerleri için önemli bir adım atmış olduklarına inandıklarını belirttiler.

SOP’ta neler yapılıyor?

Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen işbirliği projesi ile sanayi kurumlarının araştırma gündeminde yer alan ancak; insan, zaman, teknik ekipman gibi kaynak kısıtları olan araştırma konularının, üniversite işbirliği ile projelendirilerek hayata geçirilmesine olanak sağlanıyor. Öte yandan projede işbirliği içinde olunan sanayi kuruluşları bürokratik engellerle karşılaşmaksızın, projede çalışan öğrenciler ve danışman öğretim üyesinin koordinasyonunda Sabancı Üniversitesi’nin en ileri teknolojilerle donatılmış laboratuvarlarının sunduğu araştırma imkanlarından özgürce yararlanabiliyor. Ayrıca projelerde çalışan dördüncü sınıf öğrencileri de sanayi kurumları için etkin bir insan kaynakları havuzu oluşturarak kurumlara potansiyel çalışma arkadaşlarını tanıma ve yetiştirme şansı da veriyor. Programın en avantajlı yönlerinden biri de somut sorunlara, somut ve inovatif çözüm önerileri getirilebilmesi, fikrin ürüne dönüşmesidir.

Sabancı Üniversitesi, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında gerçekleştirdiği Sanayi Odaklı Projelere tüm hızıyla devam ederek, yeni proje başvurularını sop@sabanciuniv.edu e-posta adresinden kabul ettiklerini açıkladı.

Sanayi Odaklı Projeler Programı hakkında detaylı bilgi sop.sabanciuniv.edu adresinden alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.