30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Saatlik PTF 7 Eylül’de Rekor Kırdı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Elektrik piyasasında, 7-13 Eylül döneminde MWh başına ortalama Piyasa Takas Fiyatı (PTF), bir önceki dönemin ortalamasına göre yüzde 1,9 oranında azaldı. Elektrik talebindeki azalmanın etkisiyle düşen PTF söz konusu dönemde 332,07 lira oldu.

Turkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 7-13 Eylül haftasına ilişkin enerji bültenini yayımladı. Buna göre elektrik talebindeki düşüşün etkisiyle spot piyasada elektrik fiyatı da geriledi. Son dönemde meydana gelen doğalgaz zamları ve döviz kurlarındaki hızlı yükseliş, saatlik elektrik fiyatlarının da hızlı bir şekilde yükselmesine neden oldu.

Elektrik piyasasında, 7-13 Eylül döneminde MWh başına ortalama Piyasa Takas Fiyatı (PTF), bir önceki dönemin ortalamasına göre yüzde 1,9 oranında azalarak 332,07 lira olarak gerçekleşti.

Yılın En Yüksek Saatlik PTF Değeri Kaydedildi

Dönem içerisinde en yüksek ortalama PTF, MWh başına 353,44 lira ile 7 Eylül Cuma günü gerçekleşti. Dönemin düşük ortalama PTF’si ise 306,18 lira ile 9 Eylül Pazar günü oldu.

Son dönemde meydana gelen doğalgaz zamları ve döviz kurlarındaki hızlı yükseliş, saatlik elektrik fiyatlarının da hızlı bir şekilde yükselmesine sebep oldu. 7 Eylül Cuma günü saat 16.00’da saatlik PTF MWh başına 374,71 lira değerine ulaştı ve 2018’de en yüksek PTF değeri olarak kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.