Enerji Portalı
  • Home
  • Nükleer
  • Ryzhak Konstantin, Akkuyu NGS Açılışında Bilgi verdi
Haberler Nükleer

Ryzhak Konstantin, Akkuyu NGS Açılışında Bilgi verdi

Ryzhak Konstantin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Direktörü, Santral açılışında Canlı Yayında Santral ve son gelişmeler Hakkında bilgi verdi.

Ryzhak Konstantin 7 aylık oğlu ile birlikte canlı yayına katıldı.  Konstantin yapılacak olan Santralin ömür süresinin 100 yıla yakın olduğunu belirtti. Bu doğrultuda Santrali oğlunun ve belki onun da oğlunun görebileceğinden bahsetti.  Rusyada toplam 35 Nükleer Enerji Santralinin faaliyette olduğunu belirten Konstantin artık Nükleer enerji santrallerinin çok gelişmiş olduğunu vurguladı.  Akkuyuda yapılacak olan Nükleer Enerji santralinin gerçekten çok gelişmiş güvenlik önlemleri ve son teknolojiye sahip olacağını belirtti. Önceden yaşanan üzücü olaylardan örnek alınarak geliştirilmiş yüksek güvenlik sistemleri olduğunun altını çizdi.  Ayrıca her türlü  deprem, tsunami, şiddetli rüzgar gibi tüm doğal afetlerden korunacak bir yapı ile inşa edildiğini belirtti. Yine İnsani hataları sıfıra indirgeyen yeni teknolojilerin kullanıldığını da vurguladı. Akkuyu NGS’nin gerçekten son derece güvenilir tehlikesiz bir santral olduğunu belirterek, çevreye zarar vermeyeceğini de söyledi.

Konstantin; kendisine yöneltilen soru çerçevesinde Akkuyu Nükleer’in inşaatında Türk mühendislerinde katkısı olacağını belirterek, Bu proje neticesinde Türkiye’de yeni bir endüstri doğacağının altını çizdi. Bugünlerde 250 kadar Türk öğrencinin Rusya’da Nükleer Fizik okullarında eğitim gördüğünü söyledi. Geçen ay 35’ininde mezun olduğunu belirten Konstantin bundan duyduğu sevindi belirtti.

 

Related posts

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

İbrahim Kara

Prof. Dr. İbrahim Dinçer: “Türkiye Kendi Enerji Çözümlerini Üretmek Zorunda”

İbrahim Kara

Enerjisa’nın Konsolide Faaliyet Gelirleri Yüzde 58 Arttı

İbrahim Kara

Artan Karbon Fiyatları Temiz Enerjiye Geçişi Tetikleyebilir

Sahin Akman

TANAP’ın Desteği 140 Milyon Liraya Ulaşacak

İbrahim Kara

Petkim, MIT’nin Endüstriyel Bağlantı Programı Üyesi Oldu

İbrahim Kara

Yorum Bırakınız