30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Rüzgarda Büyümenin Devam Etmesi İçin YEKDEM Sürmeli

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım, 2020 yılı için rüzgar enerjisinin YEKDEM ile artacağını söyledi ve bazı açıklamalarda bulundu.

TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım rüzgarın, Türkiye enerji yelpazesindeki payı, özellikle son 7 yılda 3 kat büyüdü ve rüzgarda yakaladığımız büyüme hızını önümüzdeki yıllarda da sürdürmesi gerektiğini söyledi. Mevcut Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM) 2020 Aralık ayında sona ereceğini açıklayıp “Biz rüzgarda büyümenin devam etmesi için yeni YEKDEM fiyatının hem sürdürülebilir hem de finanse edilebilir bir çıpa fiyat getirmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi. Yıldırım, şu açıklamalarda bulundu:

“Birçok etkeni gözeterek yaptığımız çalışmalar bu fiyatın kilovatsaat başına 5,22 dolar/cent olarak belirlenmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. İlk olarak yeni mekanizmanın bir an evvel açıklanmasıyla sektör güven ve umut tazeler; 2016 yılında kaydettiği bin 500 MW’lık kurulu güç artışının bile üzerine çıkabilir.

TÜREB tarafından 2019’un ilk 6 ayında Türkiye’nin rüzgar alanındaki görünümünün değerlendirildiği Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu, bir önceki yıla oranla azalsa da kurulu güç artışının devam ettiğini ortaya koyuyor. Rüzgar yatırımcısı hız kesmek istemiyor.

Tamamen yerli ve milli bir yenilenebilir enerji kaynağından söz ediyoruz. Üstelik son derece çevreci bir kaynak. Ülkemiz son 10 yılda bu alanda insan kaynağından yan sanayiye, türbin bileşenleri üretiminden bilgi birikimine kadar ciddi mesafe kat etti. Sadece ülkemiz için değil bölgede de bu alanda öncü bir ülke olabiliriz.”

Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir