30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rüzgar ve Güneşi Enerjisi Hakkında Rapor Yayımlandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından “Rüzgar ve Güneşin Şebekeye Entegrasyonu İçin Sektör Eşleştirme” raporu yayımlandı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından bugün (26.05.2021) yayımlanan “Rüzgar ve Güneşin Şebekeye Entegrasyonu İçin Sektör Eşleştirme” raporunun ana mesajları şu şekilde:

Elektrik sisteminde üretimle ısıtma ve ulaştırma sektörlerinin elektrifikasyon yoluyla eşleştirilmesi, 2030 yılında Türkiye’nin toplam elektrik üretiminde rüzgâr ve güneş enerjisi payını %30 seviyelerine getirerek, elektrik sisteminin daha güçlü, güvenilir ve esnek bir hale getirilmesini sağlayabilir.

Talep tarafı katılımı, elektrifikasyonun körüklediği puant talep artışını karşılamak için gerekli olan potansiyelin, ilave üretim ve dağıtım şebeke yatırımına ihtiyaç duyulmadan hayata geçirilmesinde önemli rol oynayabilir. Türkiye’de talep tarafı katılımı seçeneklerinin tüm teknik ve ekonomik potansiyeliyle hayata geçirilmesi 2030’da puant talebi 10 gigavat (GW) azaltabilir ve puant talepteki net azalmanın yaklaşık 6 GW’ı esnek alan ısıtma ve akıllı elektrikli araç şarjından gelebilir.

Talep tarafı katılımının etkinleştirilmesiyle, elektrik santrallerinin yakıt tüketiminin ve yük alma/yük atma gerekliliklerinin azaltılması yoluyla işletme verimliliğinde yılda 122 milyon €’ya kadar tasarruf sağlanabilir. Üretim ve dağıtım şebekelerinin kapasite artırımının önlenmesiyle elde edilen tasarruflar yılda yaklaşık 500 milyon €’ya ulaşabilir. Bu öngörüye göre, 2030’da toplam maliyetler yılda 72 milyon €, net kazanç ise 550 milyon € olabilir.

Bu tasarrufların elde edilmesi, sistemin esnek hale getirilmesi ve talep tarafı katılımı hizmetlerinin stratejik bir yaklaşımla planlandığı, yeni iş modellerinin belirlenerek yatırımcı için cazip hale getirildiği yeni piyasa düzenlemeleri ile mümkün olacak. Türkiye’nin, daha yüksek rüzgâr ve güneş enerjisi payı elde etmek için elektrifikasyon ve sektör eşleştirmeyi de kapsayan mevcut elektrik sistemi stratejisini geliştirmeye ihtiyacı var. Talep tarafı katılımını sağlayacak yeterli altyapı ve elektrik piyasalarını talep tarafı katılımı için daha elverişli hale getirecek uygulamaların hayata geçirilmesi gerekecek.

Rüzgar ve Güneşin Şebekeye Entegrasyonu İçin Sektör Eşleştirme raporunu indirmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.