30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rüzgar Türbini Kanatlarında Aşınmayı Tespit Eden Yazılım Geliştirildi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İngiliz girişim şirketi Clir Renewables, rüzgar türbini kanatlarında ön kenar aşınma etkisini tespit etmek ve ölçmek için tasarlanmış yeni bir yazılım geliştirdi.

Şirket, yazılımın çıkış noktasına örnek olarak, yağmur damlacıklarının bıçakları yemesini ve erken bozulmaya yol açmasını gösterdi. Bununla birlikte, türbin kontrol değişiklikleri, çevresel koşullar ve diğer performans düşürücü koşullar gibi öğelerin ön kenar aşınma etkisini ayrıştırmak zor olabilir.

Firma, yazılımın alandaki uzmanlıklarını, gelişmiş analitiği ve makine öğrenimini, zaman içindeki finansal etkinin miktarını belirlemek için diğer düşük performans sorunlarından kaynaklanan öncü erozyonları ayırmak için kullanabileceğini söylüyor.

Clir’in CEO’su Gareth Brown, “Sanayiye rüzgar türbini performanslarını daha derin bir anlayış sunarak, daha büyük bir küresel yenilenebilir enerji dağıtımı ve iş durumunun ilerletilmesi için rüzgar enerjisinin maliyetinin düşürülmesine yardımcı oluyoruz.” diye konuştu.

Clir’in veri analitiği lideri Andrew Brunskill da rüzgar türbini kanatlarında ön kenar aşınımının müşeterilerinde karşılaştıkları yaygın bir sorun olduğunu belirterek, “Geliştirdiğimiz yazılım ile bir projenin garanti süresi boyunca ön kenar aşınımı tespit edilerek bakımlar planlanabilir. Dolayısıyla bu büyük ve pozitif bir mali etkiye sahiptir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.