30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rüzgar Enerjisine 10 Milyar Dolar Üzerinde Yatırım

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, “offshore” YEKA rüzgar projesiyle Türkiye’nin yeni bir teknolojiye geçiş yaptığını belirterek, ” 23 Ekim’de son başvuruları alınacak bin 200 megavatlık offshore rüzgar enerjisi santrali 3 milyar doların üzerinde bir yatırım hacmi ortaya çıkarıyor. Bu yatırımla birlikte, Türkiye’de kısa sürede sadece rüzgar enerjisine 10 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılmış olacak.” dedi.

Belçika merkezli 3E şirketi iş birliğiyle düzenlenen “Offshore Rüzgar Enerjisi Çalıştayı”na katılan Ataseven, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de son 5 yıldır rüzgar sektörünün her yıl yüzde 25-30 büyüdüğünü belirterek, Türkiye’nin 2007’de rüzgardaki kurulu gücünün 146 megavat olduğunu anımsattı.

2018 Temmuz itibarıyla işletmede olan kapasitenin ise 7 bin megavatı aştığını bildiren Ataseven, şunları konuştu:

“2017’de Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesiyle birlikte toplamda 4 bin megavatlık kapasite tahsisi yapıldı. Geçen yıl tahsis edilen bu kapasitenin yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım hacmi oluşturdu ve gelecek 3-4 yıl içinde bu kapasite işletmeye alınacak. Mevcut santrallerin kapasitelerinin artırılması için de Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye bin 100 megavatlık başvuru yapıldı. Bu ilave kapasite tahsislerinin önünün açılması çok önemli.”

Ataseven, haziran ayında duyurusu yayınlanan “offshore” YEKA rüzgar projesinin Türkiye için yeni bir teknolojiye geçiş adımı olduğuna işaret ederek, şunları anlattı:

“Burada bin 200 megavatlık bir projeden bahsediyoruz. Yüzde 60 yerli ekipman, yüzde 80 Türk mühendis şartı bulunuyor. İhalede tavan fiyat kilovatsaat başı 8 dolar/centten açılacak. 23 Ekim’de son başvuruları alınacak bin 200 megavatlık offshore rüzgar enerjisi santrali 3 milyar doların üzerinde bir yatırım hacmi ortaya çıkarıyor. Bu yatırımla birlikte, Türkiye’de kısa sürede sadece rüzgar enerjisine 10 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılmış olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.