30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    6,12
  • EURO
    6,8299
  • BIST
    84032
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Rüzgar Enerjisi Santrallerinde Verimliliği Artırmak İçin “COBRA” Projesi Başlatılacak!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bağımsız enerji danışmanlığı ve sertifikasyon kuruluşu olan DNV GL, rüzgar enerjisi santrallerinde verimliliği artırmak için bir proje başlatılacağını duyurdu.

Bağımsız enerji danışmanlığı ve sertifikasyon kuruluşu olan DNV GL, rüzgar enerjisi santrallerinde verimliliği artırmak için bir proje başlatılacağını duyurdu. Söz konusu projede, yağmur damlaları gibi yabancı cisimlerin rüzgar türbini pervanelerine çarpması sonucu oluşan zarar ve aşınmalar araştırılacak.

Pervanelerde oluşan yağmur erozyonu analizi için kapsamlı bir metodoloji geliştirmek amacıyla “Comprehensive methodology for Blade Rain erosion Analysis — COBRA” isimli proje için 10 şirketin bir araya geleceği ifade ediliyor.  Vestas, Siemens Gamesa Renewable Energy, LM Wind Power, Ørsted, Mankeweicz, Akzonobel, Aerox-CEU, Polytech, Hempel ve PPG adlı şirketler, modern rüzgâr türbini pervanelerine yüksek hızla çarpan yağmur damlaları gibi yabancı cisimlere karşı alınabilecek tedbirler üzerinde çalışacaklar.

COBRA projesi aracılığıyla şirketlerin; koruma sistemi için doğru malzeme tespiti, yağmur verisine göre tasarım yükünün bulunması ve uygun yöntemin geliştirilmesi, yağmur damlalarının çarpma etkisini analiz edecek bir model tasarlanması ve modern koruma sistemleri için bir yöntem bulunması konularının çözümü için çalışacağı ifade ediliyor. Söz konusu teknik konular kapsamında hazırlanacak rapor için ise 2020 yılının Temmuz ayı dile getiriliyor.

Konu ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir