30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rüzgar Enerjisi Ön Lisans İhalelerinde Tahsisler Tamamlandı

Yenilenebilir Enerjinin önemli argumanlarından Rüzgar Enerjisindeki İhale Tahsisleri tamamlandı. Buna göre Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulmasına istinaden gerçekleştirilen ön lisans ihalelerinin son gününde, 9 bölge için 740 megavatlık kapasite tahsisi sağlandı. Rüzgar Enerjisi Tahsisleri normalde planlanandan 1 gün önce tamamlandı. Rüzgar Enerji Tahsis ihalelerinde toplam 2 bin 110 megavatlık kapasite tahsisi gerçekleşmiş oldu.

Rüzgar Enerji İhale Tahsisleri için Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Mustafa İzgeç’in komisyon başkanlığınında bulunduğu ve dört günde gerçekleşen ihalelerde toplam 346 firmanın başvurusu toplandı.

Rüzgar Enerji Tahsis İhalelerinde 260 megavat kapasiteli Çanakkale için en düşük teklif, -2,87 dolar/cent ile PNE Wind Yenilenebilir Enerjiler Ltd. Şti’den geldi. Bu teklifle bölgede 71,4 megavatlık kapasitenin sahibi olan şirket, Çanakkale’de Köseler santralini kurulumunu gerçekleştirecek.

Bölge’deki diğer tahsisler ise Selin5, Selin4 ve Selin3 Enerji Elektrik Üretim AŞ şirketleri 10’ar megavatlık pay sahibi oldu. Söz konusu Şirketler, sırasıyla kilovatsaat başına -2,81 dolar/cent, -2,71 dolar/cent ve -2,7 dolar/cent teklifte bulundular.

Çanakkale’de Polat Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuracağı santralin adı Çınar RES olacak. Söz konusu santral için Polat Enerji kilovatsaat başına -2,42 dolar/cent teklif verdi. Böyle’ce bölgeden 99,9 megavatlık pay sahibi oldu.

Bunların dışında, kilovatsaat başına -2,35 dolar/cent teklifle Merkom Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, 5 megavatlık, kilovatsaat başına -2,11 dolar/cent teklifle Yakın Yenilenebilir Enerji Danışmanlık Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. 40 megavatlık, kilovatsaat başına -2,1 dolar/cent teklifle Balay Enerji Elektrik Üretim AŞ 9,9 megavatlık ve kilovatsaat başına -2,09 dolar/cent teklifle Keremres Elektrik Üretim AŞ, 3,8 megavatlık kapasitenin sahibileri oldular.

Balıkesir Rüzgar Enerji Santralleri için 54 şirket yarıştı

Rüzgar Enerjisinde en büyük kapasiteli ikinci şehir olan Balıkesir bölgesinin ihalesi için 54 şirketten teklif alındı. İncelemeler sonucunda. Toplam 160 megavat kapasiteye sahip bölge için en düşük teklifte bulunan Sarı Kanat Enerji ve Sanayi Ticaret AŞ’ye 9,9 megavatlık kapasite tahsis edildi. Sarı Kanat Enerji ve Sanayi Ticaret AŞ, Balıkesir’deki Balya RES projesi için kilovatsaat başına -2,57 dolar/cent teklifte bulundu.

Balıkesirde geriye kalan 150,1 megavatlık kapasitenin sahibi ise kilovatsaat başına -2,51 dolar/cent teklif veren Polat Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ oldu. Şirket, Balıkesir’de Duygu RES projesini hayata geçirecek.

Rüzgar enerjisinde ön lisans verilen diğer bölgeler, kapasite miktarları, kazanan şirketler ve teklif miktarları şu şekilde:

Bölge Kapasite Kazanan Teklif dolar/cent)
Afyonkarahisar 30 megavat Polat Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ – 23,4 megavat

Hatmi Yenilenebilir Enerji – 6,6 megavat

-1,89

-1,25

Isparta 60 megavat Şule Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ – 60 megavat -1,69
Burdur-Denizli-Uşak 50 megavat Batıres Elektrik Üretim AŞ – 47 megavat

Alternatif Res Enerji Yat. Ür.Tic AŞ – 3 megavat

-1,49

-0,69

Aydın-Muğla 50 megavat Lodos Yen. En. Ve Elektrik Üretim AŞ – 49,5 megavat

Ekores Enerji El.Üre. AŞ – 0,5 megavat

-2,23

-2,02

Konya 50 megavat İdirlres El.Üretim AŞ – 30 megavat

Res Anatolia Holding AŞ – 20 megavat

-1,19

-0,56

İzmir 50 megavat Polat Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ – 50 megavat -2,51
Manisa 30 megavat Düzce Rüzgar Yen. En. ve Elek. Üretim AŞ – 30 megavat -2,02

Rüzgar enerji santrallerinin kurulumuna ilişkin ön lisans ihalelerinin son gününde 9 bölge için toplam 740 megavatlık ön lisans tahsisi gerçekleşti. İhale tahsisleri planlanandan bir gün önce bitirildi. Pazartesiden bu yana toplam 2 bin 110 megavatlık kapasite tahsisi gerçekleşmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.