30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Rüzgar Enerjisi Kapasitelerinde Büyüme Yavaşladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (WindEurope), 2018’in ilk yarısında rüzgar enerjisi kurulu kapasitesine 4,5 gigavat (GW) eklendiğini açıkladı.

WindEurope, yeni rakamların “beklentilerle uyumlu” olduğunu, ancak 2017’nin ocak-haziran dönemindeki 6,1 gigavat seviyesinin altında kaldığını belirtti.

Yılın ilk yarısında rüzgar enerjisi kurulumunun 3,3 gigavattan fazlasının kara, 1,12 gigavatlık kısmının da açık deniz sektörü tarafından gerçekleştirildi.

Kara eklemeleri Almanya, Fransa ve Danimarka’daki yatırımlarcılar tarafından yapılırken, açık deniz sektörüne yapılan eklemeler çoğunlukla İngiltere, Belçika ve Danimarka’da gerçekleşti.

Avrupa’da 2018’in toplamında rüzgar enerjisi sistemine 13,5 gigavatlık bir kapasitenin eklenmesi bekleniyor. Avrupa’da geçen yıl 16,8 gigavatlık ek rüzgar gücü kapasitesi kurularak bir rekora imza atılmıştı.

WindEurope’un baş politika sorumlusu Pierre Tardieu, “Yeni rüzgâr çiftliği tesislerinde yolumuza sağlam adımlarla devam ediyoruz ancak bu büyüme sadece birkaç pazar tarafından yönetiliyor.” dedi.

Avrupa deniz rüzgarında, mevcut kurulumlarda ve gelecekteki hacimlerde taahhütte bulunan İngiltere’ye çok bağımlı. Buna karşılık, Almanya’da yeni tesislerin oranı yavaşladı. Diğer ülkelerin de deniz kıyısı rüzgarı planlarını hızlandırmaları gerekiyor.

Global Rüzgar Enerjisi Konseyine göre, dünyada 2017 yılında 52 gigavattan fazla rüzgar enerjisi kapasitesi eklendi. Çin, 19 gigavattan fazla kapasite kurarak ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla 7 gigavat ve 6,5 gigavattan fazla olan ABD ve Almanya takip etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir