30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rüzgâr Enerjisi İzmir’de Güçleniyor

İzmir rüzgar enerjisi santrallerinde güç bakımından lider konumda bulunuyor. Kent rüzgar türbini ekipmanları üretiminde de dev firmalara ev sahipliği yapıyor

İzmir rüzgâr enerjisi sektöründe bölgesel bir çekim merkezi haline gelmiş durumda. Türkiye’de lisanslı rüzgâr enerjisi santrallerinin (RES) illere göre dağılımına bakıldığında toplam kurulu güç bakımından İzmir’in liderliği göze çarpıyor. Buna göre yaklaşık 12.000 MW teorik kapasiteye sahip İzmir’de kurulu güç 1.333 MW’a ulaşmış olup 2017 sonunda bu rakamın 1.500 MW’a ulaşması bekleniyor.

3 bin kişi çalışıyor

İzmir Türkiye’nin RES’lerden elektrik üretim üssü olmasının yanı sıra dünyanın en önemli rüzgar türbini ekipmanları üreticilerine de ev sahipliği yapıyor. Sektörün önemli oyuncularından Alman Enercon, ABD’li TPI ve Danimarkalı LM Wind firmalarının İzmir’deki toplam yaklaşık 1 milyon metrekare alana sahip kanat üretim tesislerinde üç bin üzerinde kişi istihdam ediliyor ve dünyanın her yerine İzmir’de üretilen kanatlar gönderiliyor. Bu üç yatırımın toplam bedeli 200 milyon dolarcivarında. Kanat üreticilerinin yanı sıra sektöre, kumaş, köpük, balsa gibi ara madde tedarik eden global firmalar da İzmir’i üretim merkezi olarak belirlemiş durumda. Aynı şekilde Türkiye’deki rüzgâr türbin kulesi üreticilerinin büyük bir bölümü İzmir’de bulunuyor. Global firmaların yatırım yeri olarak İzmir’i seçmelerinin en önemli nedenlerinden birisi İzmir’in bir limanlar şehri olması. İzmir’deki fabrikalardaki üretilen ürünler İzmir’deki 13 farklı liman üzerinden ihraç edilebiliyor. Ayrıca bölgede yapılan rüzgâr ekipmanları üretim yatırımları ekonomi bakanlığı tarafından öncelikli yatırımlar arasında görülüyor ve 5. Bölge teşvikleri ile destekleniyor.

Akdeniz’in çekim merkezi

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreter Vekili Sena Gürsoy, “Mali destek programları ile İzmir’de ilk kurulumların gerçekleşmesine vesile olduk. Aynı zamanda yabancı yatırımcıların bölgeye çekilmesi ve yerel firmaların kapasitelerinin artırılması için stratejiler ve eylem planları hazırladık” dedi.

Gürsoy, “Ege Ekonomik Forumu’nda Sayın Başbakanımızın yenilenebilir enerji sektörünü İzmir için öncelikli sektörlerden birisi olarak belirtmesi yaptığımızın çalışmaların ne derece yerinde olduğunu teyit eder nitelikteydi. Bütün bu gelişmeleri değerlendirdiğimizde artık İzmir’in rüzgâr enerjisi sektöründe sadece Türkiye’nin değil Doğu Avrupa ve Akdeniz hattının yeni çekim merkezi olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.