30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rüzgar Enerji Sektöründe Yerlileşme Oranı %65 Ulaştı

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen Kongresi’nde yapmış olduğu konuşmada, rüzgar enerjisi sektörünün %65 yerli üretim oranıyla enerji teknolojilerinin yerlileşmesinde ilk sıraya alarak rekor kırdı.

Fatih Dönmez, rüzgar enerjisi sektörünün %65 yerli üretim oranıyla büyük bir başarı elde ettiğini belirtirken, “Rotor kanadı, türbin kulesi, bağlantı elemanları ve jeneratör parçaları gibi pek çok ekipman artık ülkemizde üretiliyor. Yaklaşık 15 bin kişi rüzgar enerjisi sektöründe istihdam ediliyor.

Bakan Dönmez Türkiye rüzgar enerjisinde ilk adımı 23 yıl önce İzmir’de 1,5 megavat güçle atıldığını şuan ise yerli ve yabancı 231 firma işletme haline 355 santral olduğunu ve yılda 30 terawaat saat üretim yapıldığını açıkladı .

Türkiye’de elektriğin yaklaşık yüzde 10’unun rüzgardan karşılandığını vurgulayan Dönmez, bu yıl günlük elektrik üretimde yüzde 20’leri aşan rüzgar payıyla rekorlar kırıldığını anımsattı.

Dönmez, rüzgar enerjisinde Ocak 2019’da 7 bin 591 megavat olan kurulu gücün 2 yılda yaklaşık 3 bin megavat artarak 10 bin 500 megavatın üzerine çıktığını bildirdi.

Mevcut durumda 1585 megavat kurulu gücündeki 63 santralin inşa halinde olduğunu aktaran Dönmez, şöyle devam etti:

“Rüzgar enerjisinde en önemli hedeflerimizden biri de sektöre ait ekipmanların yerli imkanlarla üretilmesi. Şu anda ülkemizde rüzgar sektöründe faaliyet gösteren 16 yerli üreticimiz bulunuyor. Rotor kanadı, türbin kulesi, bağlantı elemanları ve jeneratör parçaları gibi pek çok ekipman artık ülkemizde üretiliyor. Yaklaşık 15 bin kişi rüzgar enerjisi sektöründe istihdam ediliyor. Sektörümüz yüzde 65 yerli üretim oranıyla enerji teknolojilerinin yerlileşmesinde başı çeken sektörlerimizden birisi durumunda. Öte yandan, Türkiye bugün 6 kıtada 45 ülkeye rüzgar enerjisi ekipmanı ihraç ediyor. Firmalarımızın cirolarının yüzde 70-80’lik kısmı ihracat gelirlerinden oluşuyor.”

Dönmez, 2019’un başından itibaren devreye alınan kurulu gücün tamamına yakınının yenilenebilir kaynaklardan oluştuğunu vurgulayarak, “Dünyada 2020’de yenilenebilir enerji kurulu gücünü en çok artıran 9. Avrupa’da 4. ülke olduk. Yenilenebilir enerji kurulu gücümüz yüzde 54’e yükseldi.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.