30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rusya ve Ukrayna Doğal Gaz Sözleşmesi Konusunda Anlaşmıyor

BELÇİKA (Enerji Portalı) – Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen Rusya, Ukrayna ve AB arasındaki üçlü doğal gaz görüşmeleri bir sonuca bağlanamadı.

Görüşmeler, uzun vadeli bir Rusya-Ukrayna doğal gaz geçiş sözleşmesinin 31 Aralık’ta sona ermesinden yalnızca haftalar önce gerçekleşti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroš Šefčovič; AB, Rusya ve Ukrayna arasındaki mevcut doğal gaz sözleşmenin geçerlilik süresinin 2019 sonunda biteceğine dikkat çekerek, “Bugünkü görüşmelerde hayal kırıklığına uğradım. Zaman hızla ilerliyor, durum çok acil. Masadaki herkesin yapıcı olması gerekiyor. Amacımız, Rus doğal gazının Ukrayna üzerinden Avrupa’ya iletimi konusunda taraflar arasında bir uzlaşı sağlamaktı ancak bu sağlanamadı.” ifadesini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroš Šefčovič, Ukrayna ve Rusya’nın başkentlerinde siyasi olarak en üst düzeydeki meseleleri görüşmesi gerektiğini ve Komisyonun yıl sonuna kadar bir anlaşmaya aracılık etmeye hazır olduğunu söyledi.

Diğer yandan, Rus petrol ve doğal gaz sağlayıcısı Gazprom ile Ukraynalı petrol ve doğal gaz sağlayıcısı Naftogaz arasında gerilimler de devam ediyor.

Kaynak: EURACTIV

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.