30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rusya, Uzak Bölgelerine Güneş Enerji Yatırımı Yapıyor

Rus modül üreticisi ve proje geliştiricisi Hevel, ülkenin ulusal şebekesiyle zayıf bağlantıları olan bölgede 2022 yılına kadar 75 MW kapasiteye sahip olmayı planlıyor.

Rusya Kalmik Cumhuriyeti Hükümeti, Hevel ile 75 MW‘lık kombine kapasiteye sahip şebekeye bağlı ve off-grid güneş santrallerinin inşası için bir anlaşma imzaladı.

Bir basın açıklamasında, Rus üretici ve proje geliştiricisi, tüm kapasitenin 2022 yılına kadar dağıtılacağını ve projelerin bölgesel yetkililerin desteğini alacağını söyledi. Hevel Genel Müdürü İgor Shahrai “İzole bölgelere verimli güç kaynağı sağlayacak ağ kayıpları ve küçük dağıtılmış üretim tesisleri için telafi edecek şebekeye bağlı güneş enerjisi santrali inşa edecek,” söyledi.

Avrupa Rusya’nın güneybatı kesimindeki Dağıstan Cumhuriyeti sınırındaki Kalmıkya, en yüksek güneş ışınlarına sahip olan ve aynı zamanda zayıf enerji altyapısından mustarip Rus bölgelerinden biridir.

Hevel, son aylarda Rusya’nın uzak bölgelerinde şebeke dışı ve şebekeye bağlı güneş enerji işini genişletiyor. Eylül ayında, bağımsız hibrid güneş enerjisi dizel güç santrallerinin kurulması için güney Sibirya’daki Rus Cumhuriyeti Tyva hükümeti ile anlaşma imzaladı. Rus Uzak Doğu’da 40 MW kombine kapasiteye sahip dizel-güneş santralleri inşa etmenin bir başka planı da geçen yıl Haziran ayında açıklandı.

Nisan ayında Hevel, Rusya’nın doğusundaki Habarovsk bölgesinde bir maden tesisine enerji vermek için bir güneş santralinin inşası planlarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.