30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Rusya, Küresel Enerji Pazarının Liderlerinden Olduğunu Kanıtladı”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus yakıt ve enerji sektörünün zorlu pazar koşulları ve yaptırımlar kapsamında karşılaştığı meydan okumalara yanıt vermeyi başardığını belirterek, Rusya’nın küresel enerji pazarının liderlerinden biri olduğunu doğruladığını söyledi.

Rusya Yakıt ve Enerji Kompleksi’nin kalkınma stratejisi ve ekolojik güvenlikle ilgili konuların ele alındığı komisyon toplantısında konuşan Putin, “Son yıllardaki zorlu pazar koşulları ve suni dış kısıtlamalar altında Rus yakıt ve enerji sektörü, kendisine yönelik meydan okumalara etkili bir şekilde yanıt vermeyi başardı. Geçen yılın sonuçlarına göre Rusya, enerji pazarının liderlerinden biri olduğunu yeniden doğruladı” dedi.

– “Rusya petrol üretiminde dünya lideri”

Rusya’nın petrol üretiminde dünya 1’incisi, gaz üretiminde de dünya 2’ncisi olduğunu kaydeden Putin, ülkesinin dünyada en fazla elektrik enerjisi üreten 4’üncü, en fazla kömür üreten 6.’ncı ülke olduğunu da vurguladı.

Putin, küresel enerji pazarındaki rekabetin arttığına da işaret ederek Rusya’nın yeni pazarlara girmesi ve buralardaki varlığını güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

– “Enerji Forumu Kasım’da Yapılacak”

Bu arada Putin, Rusya ve Çin ortaklığında düzenlenecek ilk enerji forumunun kasımda Çin’in başkenti Pekin’de yapılmasının beklendiğini ifade etti.

Rus lider, “İlk enerji forumunun kasımda Pekin’de yapılması bekleniyor. Yaklaşık 40 Rus şirketinin foruma ilgi gösterdiğini biliyorum. Çinli dostlarımızdan da bir heyetin katılım sağlayacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.