30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rusya İle Ruanda, Nükleer Enerji Konusunda İşbirliği Kararı Aldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Rusya Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM ile Ruanda Cumhuriyeti, nükleer enerji alanında eğitim ve olumlu kamuoyu oluşumuna yönelik iki işbirliği anlaşması imzaladı.

Rusya Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM ile Ruanda Cumhuriyeti, nükleer enerji alanında eğitim ve olumlu kamuoyu oluşumuna yönelik iki işbirliği kararı aldı. Anlaşma, 28 Şubat 2019’da, Ruanda’nın başkenti Kigali’de, ROSATOM Genel Müdür Yardımcısı ve Uluslararası Faaliyetler Birimi Direktörü Nikolay N. Spassky ve Ruanda Cumhuriyeti Altyapı Bakanı Claver Gatete tarafından imzalandı.

Bu anlaşma ile, atom enerjisinin barışçıl kullanım programının geliştirilmesi için, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve halkın kabulünün arttırılması gibi iki önemli alanda işbirliği sağlanması planlanıyor.

Anlaşma kapsamında Ruanda Cumhuriyeti’nin nükleer altyapısı için eğitim programları düzenlenecek. Uzman eğitim kurumlarıyla yakın temasın arttırılması, ortak kısa vadeli programların organizasyonu, öğretmen eğitimi, uzman eğitimi ve bilimsel literatür geliştirme ile öğrenci değişim hareketliliği organizasyonları gerçekleştirilecek.

Atom enerjisi sektöründe olumlu kamuoyu görüşü oluşturma işbirliği anlaşması, tarafların halkla ve medyayla işbirliği içinde çalışmasını amaçlayan bir dizi faaliyetin hazırlanmasını ve uygulanmasını içeriyor.

Ruanda Cumhuriyeti Altyapı Bakanlığı ile Rus Devlet Şirketi ROSATOM arasında 5 Aralık 2018’de barışçıl atom enerjisi kullanımı alanında işbirliğine yönelik hükümetlerarası anlaşma imzalanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.