30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rusya ile Pakistan Arasında Doğal Gaz Protokolü İmzalandı

RUSYA (Enerji Portalı) – Rusya Enerji Bakanı Nikolai Shulginov ile Pakistan’ın Rusya Federasyonu’ndaki Büyükelçisi Shafkat Ali Khan, Pakistan’da doğal gaz boru hattı yapımı anlaşması imzaladı.

Önde gelen Rus boru üreticisi TMK, Rusya Enerji Bakanı Nikolai Shulginov ile Pakistan’ın Rusya Federasyonu’ndaki Büyükelçisi Shafkat Ali Khan‘ın, başlıca yüklenicilerden birinin TMK olacağı Pakistan Akımı doğal gaz boru hattı yapımı projesine ilişkin her iki ülke yönetimleri arasındaki işbirliği anlaşmasında yapılacak değişiklikler konusunda protokol imzaladıklarını duyurdu. Pakistan’ın enerji güvenliğini güçlendirmek amacıyla tasarlanmış olan protokol, yakın gelecekte taraflara enerji sektöründeki ikili işbirliğinin amiral gemisi durumundaki projenin pratik uygulamasına başlamaları olanağı tanıyacak.

Başlangıçta Kuzey-Güney hattı olarak bilinen Pakistan akımı gaz boru hattı, Güney Pakistan’daki Karaçi ile Gwadar limanlarındaki sıvılaştırılmış doğal gaz depolama altyapısını ülkenin kuzeyindeki Kasur (Pencap) bölgesinde bulunan elektrik santralleri ile endüstriyel gaz tüketicilerine bağlayacak. Hattın uzunluğu 1,1 bin kilometrenin üzerinde, taşıma kapasitesi ise yılda 12,3 milyar metreküp olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.