30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rusya ile Büyük Ortaklık: Ülkemizi Enerji Üssü Haline Getiriyoruz

ANKARA (Enerji Portalı)-CumhurBaşkan’ı Recep Erdoğan, “Ülkemizi enerji üssü yapacağız demiştik. Sadece doğal gaza hitap eden değil, enerjiye, madenciliğe hitap eden bir merkez olarak planlıyoruz.” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’dan dönüşünde, uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

Doğalgaz ile ilgili bir merkez kurma planlarının olduğunu söyleyen Başkan Erdoğan şunları ifade etti:

SORU: RUS GAZININ TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPA’YA AKTARILMASIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR NE AŞAMADA?

Sayın Putin ile görüşmemizde enerji sektörünü ayrı başlıklarla ele alıyoruz. Enerji ürünlerinin ülkemiz üzerinden Avrupa’ya ve dünyaya ulaştırılması için farklı projeleri hayata geçireceğiz. Türkiye’de kurulacak doğalgaz merkezi ile hem enerji nakil hem de fiyatlandırma konularında ilerleme sağlanacaktır. Ülkemizi enerji üssü yapacağız demiştik, bunun için gerekli altyapı ve fiziki imkânları sağlıyoruz. Son yıllardaki yatırımlarımızla ülkemizi bölge coğrafyası için önemli bir doğalgaz üssü haline getireceğiz. Türkiye’yi önce bölgesinin sonra da küresel enerjinin merkezi haline getirme hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Enerji diplomasisinde elde ettiğimiz başarılarla Doğu Akdeniz’de Türkiye olmadan bir adım atılamayacağını kanıtladık. Şimdi de doğalgaz alanındaki anlaşmalarla ülkemizi enerji üssü haline getiriyoruz. Kazan-kazan esasına dayalı olarak yürüttüğümüz Türkiye-Rusya enerji ilişkisini ülkelerimiz menfaatlerine sürdürmekte kararlıyız.

GENİŞ ÇAPLI HEDEFLERİ OLAN BİR MERKEZ OLUŞTURALIM İSTİYORUZ”

Bu konuyla ilgili Türkiye olarak değişik bir plan sunuyoruz. İstanbul’daki Finans Merkezimiz gibi, Londra’da, Hamburg’da belli işler için kurulmuş merkezler örneğinde olduğu gibi doğalgazla ilgili de bir merkez kurma planımız var. Rusya ile bu planımızı görüşeceğiz. Trakya’daki hatların ötesinde ülkemizi böyle bir merkez haline getirelim istiyoruz. Bu merkezi de sadece doğalgaza hitap eden değil, enerjiye, madenciliğe hitap eden bir merkez olarak planlıyoruz. Geniş çaplı hedefleri olan bir merkez oluşturalım istiyoruz. Enerji, doğalgaz, madencilik gibi konularda kim ne yapmak istiyorsa bu merkeze gelsin istiyoruz. Ataşehir’de Finans Merkezimizin bir bloğunda bu merkezi kurabiliriz. Bu işi finansın, paranın merkezinde örgütleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.