30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rusya, Enerji Güvenliği Konusundaki Yeni Politikalarını Belirledi

RUSYA ARABİSTAN (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin enerji güvenliğine yönelik devlet politikasında temel unsurların belirlendiği yeni doktrini imzaladı.

Avrasya Ekonomik Birliği ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleriyle entegrasyonun geliştirilmesi talimatının verildiği doktrinde, BRICS, Şanghay İşbirliği Örgütü, Doğal Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ile iş birliğinin de derinleştirilmesinin önemine işaret ediliyor.

“Hidrokarbon tüketimi azaldı, yenilenebilir kaynakları geliştirmeliyiz.”

Rusya’nın sıvılaştırılmış doğal gaz sektörünün de geliştirilmesi gerektiğinin kaydedildiği doktrinde, enerji dengesinde hidrokarbon kaynakların tüketiminin azaldığı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesinin gerektiği ifade ediliyor.

“Ayrımcılık bertaraf edilmeli.”

Doktrinde, Rusya’nın uluslararası enerji güvenliğine yönelik projelerde yer almasının yabancı ülkeler tarafından kısıtlandığı belirtiliyor. Bazı yabancı ülke ve kuruluşların, özellikle petrol ve doğal gaz sektöründe Rusya’nın iştirak ettiği projelere muhalefet ettiğine işaret edilen doktrinde, Rus şirketlerinin küresel enerji piyasalarında uğradığı “ayrımcılığın” bertaraf edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.