30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rusya Enerji Bakanından “Ticaret Savaşları” Uyarısı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Rus Enerji Bakanı Alexander Novak, ticaret politikalarındaki yükselen ticaret gerilimlerinin ve “korumacılığın” küresel enerji güvenliği açısından bir risk oluşturduğunu söyledi.

Moskova’daki Rusya Enerji Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Küresel Gaz Pazarı” konulu panelde konuşan Novak, son zamanlarda rekabetçi piyasaların sözde ticaret savaşlarına şahit olduklarını söyledi.

Korumacılık önlemlerinin devreye alındığını gördüklerini dile getiren Novak, “Bunlar kesinlikle sadece gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) pazarı için değil, genel olarak enerji güvenliği ve tüketicilere enerji yakıtı tedariki açısından riskleri de beraberinde getiriyor.” dedi.

Novak, “Uzman değerlendirmelerine göre, dünyadaki genel enerji tüketimi, 2040 yılına kadar, mevcut seviyeye göre yüzde 30 daha artacaktır. Bu artış, kesinlikle farklı enerji kaynakları gerektirecek büyük bir rakam.” diye konuştu.

Rus Bakan, bu genel tüketim artışının yanı sıra yenilenebilir kaynakların kullanımındaki büyümenin de gazın önde gelen rollerinden biri olacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.