30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Rusya: Denizaltında Çıkan Yangın Nükleer Reaktörden Kaynaklandı

RUSYA (Enerji Portalı) – Putin, Pazartesi günü meydana gelen yangında 14 denizcinin hayatını kaybettiği denizaltının nükleer enerji ile çalıştığını söyledi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü meydana gelen denizaltı olayının ayrıntılarını ‘gizli’ olarak değerlendiren Rusya, bugüne kadar denizaltında nükleer reaktör olup olmadığı konusunda resmi bir açıklama yapmamıştı. Beklenen açıklama sonunda geldi.

“Denizaltındaki nükleer rekatör kontrol altına alındı.”

Putin, Kremlin’de Savunma Bakanı Sergey Soygu ile yaptığı görüşmede, denizaltının nükleer reaktörün durumu hakkında bilgi aldı. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Şoygu, denizaltındaki nükleer reaktörün tamamen izole edildiğini, ekiplerin reaktörü korumak için gerekli tüm önlemleri aldığını ifade etti.

Norveç tedirgin…

Öte yandan, komşu ülke Norveç de denizaltının nükleer yakıta sahip olup olmadığı konusundaki yoğun araştırmalar yaptı. Norveçli yetkililerin denizaltının nükleer enerjili olduğunu öğrenip öğrenemediklerine dair bir soruya cevaben, Norveç Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu Başkanı Per Strand, Reuters’a, şöyle konuştu:

Rusya, bu konuda bizimle resmi bir temasa geçmedi. Zor koşullar altında durumun kontrolünü hızlı bir şekilde aldıklarının farkındayız. Bize bildirimde bulunma zorunluluğunu gerektiren hiçbir nükleer kaza olmadığını anladık. Ancak yine de, böyle şeylerden haberdar edilmeyi tercih ederdik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.