30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Rus Gazı, Avrupa İçin En Güvenli ve Makul Kaynak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü Başkanı (EPPEN) Volkan Özdemir, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen “Enerji Uzmanları Toplantısı”nda değerlendirmelerde bulundu.

Rus gazını Türkiye’ye ve buradan Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım projesiyle, özellikle Ukrayna ve Rusya arasında gelecekte ortaya çıkabilecek transit risklerinin elimine edildiğini vurgulayan Özdemir, iki ülke arasındaki transit kontratının bu yıl sonunda biteceğini ve nasıl devam edileceğinin bilinmediğini anlattı.

“Türkiye, sağlaması oldukça zor ve pahalı olan enerji güvenliği için Rusya ile oldukça mantıklı bir işbirliğine gitti.”

Özdemir, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada gerçekleşecek uluslararası enerji projelerinde anahtar bir pozisyona sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin bu coğrafyada gerçekleşecek projelerdeki pozisyonu anahtar niteliğindeydi ve öyle de olacak. Türkiye, sağlaması oldukça zor ve pahalı olan enerji güvenliği için Rusya ile oldukça mantıklı bir işbirliğine gitti. Jeopolitik sebepler ve enerji güvenliği için TürkAkım’ın hayata geçmesi Türkiye için oldukça önemli. Türkiye bu projeyle, özellikle Ukrayna ve Rusya arasında gelecekte ortaya çıkabilecek transit risklerden kurtuluyor. İki ülke arasındaki transit kontrat bu yılın sonunda bitiyor ve nasıl devam edilecek bilmiyoruz. TürkAkım 2 ile birlikte Türkiye ve Rusya arasında gerçek anlamda karşılıklı bağımlılık tesis edilecek.”

“TürkAkım’ın Avrupa’ya uzanacak ikinci hattının ayrıca Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan için faydalı olduğunu düşünüyorum.”

Özdemir, “TürkAkım’la ilgili diğer dikkat çekici nokta da şu; projenin ikinci ayağı operasyonel hale geldiğinde 33 yıl sonra tam tersi durum gerçekleşecek ve Bulgaristan, Türkiye üzerinden gaz alacak. Avrupa’da ülkelerin enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi gerekiyor. Bu açıdan TürkAkım’ın Avrupa’ya uzanacak ikinci hattının ayrıca Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan için faydalı olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

“484 kilometrelik yeni hattın inşasıyla Avrupa ve Türkiye’den farklı gaz akışları da eklenebilir.”

Bulgartransgaz uzmanı Dimitar Shterev de Güney Akım’ın 2014’te iptal edilmesiyle Balkanlardaki projeler açısından yeni bir dönem başladığının altını çizdi.

Shterev, Türkiye üzerinden yeterli miktarda transit gazı alabilmek ve Bulgaristan üzerinden transfer etmek için çalıştıklarını belirterek, “Bu doğrultuda Sırbistan sınırına kadar uzanan 484 kilometrelik bir boru hattı inşa ediyoruz. İhalesi gerçekleştirildi. Güney Akım’ın iptal edilmesiyle bizden alınan transit hakkımız da bu şekilde geri gelmiş olacak. 484 kilometrelik yeni hattın inşasıyla Avrupa ve Türkiye’den farklı gaz akışları da eklenebilir. Şu anda her şey yolunda gidiyor. Bir erteleme ya da problem görünmüyor.” dedi.

“Rus gazı Avrupa için en güvenli ve makul kaynak.”

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, Rus gazının Avrupa için en güvenli ve makul kaynak olduğunu ifade ederek, “Rus gazının ayrımcılığa uğradığını düşünüyorum. Güney Akım, TürkAkım, Kuzey Akım başta olmak üzere bunların hepsi ayrımcılığa uğruyor. Bu adil olmayan bir rekabet. Üçüncü enerji paketinden bahsedilirken bunun rekabeti artıracağı söyleniyordu. Nihayetinde rekabet kısıtlandı. Yapılacak işler kısıtlandı. Bu da son kullanıcıya daha fazla gider ve ödeme olarak yansıdı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Gazetemru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.